Jump to content

Wolschwiller

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Volshvaljer
Wolschweiler (Gjermanisht)
Komunë
Bashkia në Volshvajler
Bashkia në Volshvajler
Stema Volshvaljer
VendiFranca
RajoniGrand Est
DepartamentiHaut-Rhin
QarkuAltkirch
KantoniAltkirch
NdërkomunalitetSundgau
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) Sylvain Gabriel[1]
Sipërfaqja
1
10,14 km2 (392 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
440
 • Dendësia043/km2 (11/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
68380 /68480
Lartësia400–831 m (1,312–2,726 ft)
(avg. 440 m or 1,440 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Wolschwiller ( shqiptimi frëngjisht[vɔlʃvilɛʁ]  ( dëgjoni) ; gjermanisht: Wolschweiler ; Shqip: Volshvajleri ) është aktualisht një komunë dhe vendbanim në rajonin historik të Alzasës.

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
1968387—    
1975397+2.6%
1982388−2.3%
1990430+10.8%
1999430+0.0%
2007470+9.3%
2012467−0.6%
2017453−3.0%
  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires" (në frëngjisht). data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises. 13 shtator 2022.