Jaser Arafat

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Yasser Arafat)
Jump to navigation Jump to search
ArafatEconomicForum.jpg

Jaser Arafat emri i vërtetë Mohammed Abdel Rahman Abdel Raouf Arafat al-Qudëa al-Husseini (arabisht: محمد عبد الرحمن عبد الرؤوف عرفات القدوة الحسيني) (lindi 24 gusht 1929Kairo, Egjipt – vdiq 11 nëntor 2004Paris, Francë), ka qenë politikan palestinez.

Fitues i çmimit Nobel për paqe bashkë me Yitzhak Rabinin dhe Shimon Peresin.

Stub biografi.png Ky artikull në lidhje me Biografia është i cunguar. Mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar.