Zastava M91

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pushka Snajper, gjysmë-automatike: Zastava M91, 7.62x54mmR.

Zastava M91 është një pushkë gjuajtësi gjysmë-automatike e caktuar për fishekun në 7.62×54mmR, e zhvilluar dhe prodhuar nga kompania Armët ZastavaKragujevc, Serbi. Ashtu si paraardhësi i tij, Zastava M76, M91 bazohet nga brenda në një version të zgjatur të modelit AK-47, por M91 ndan më shumë ngjashmëri të jashtme me pushkën snajper Dragunov sesa M76. Pushka është në shërbim me ushtrinë serbe, ku zëvendësoi M76, e cila ishte e caktuar për fishekun 7.92×57mm.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]