Zedi Ramadani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Zedi Ramadani
Të dhënat personale
Emri i plotëZedi Ramadani
Data e lindjes (1985-04-22) 22 Prill 1985 (36 vjeç)
Vendi i lindjesPula[1], Kroaci
Gjatësia1.85 m
PozicioniMesfushor
Karriera në rini
1999–2002NK Istra 1961
2002–2003NK Varteks
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2003–2005NK Varteks24(1)
2005–2007NK Istra 196136(3)
2007–2008HNK Rijeka3(0)
2008–2009NK Croatia Sesvete2(0)
2009–2010NK Vrsar20(0)
2010–2011NK Medulin 19219(0)
2011–2012HNK Segesta21(6)
Ekipi kombëtar
2000–2004Kroacia U1921(3)
2004–2006Kroacia U2122(1)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Zedi Ramadani (lindur më 22 prill 1985) është një ish futbollist profesionist kroat me origjinë shqiptare.

Karriera me klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ramadani ka luajtur më parë me klubet NK Varteks, NK Istra 1961, HNK Rijeka dhe NK Croatia Sesvete.[2] Karriera e tij u gjymtua nga një sëmundje misterioze e cila doli të jetë një tumor i trurit, i cili u operua në maj 2009. Pas shërimit, ai u kthye duke luajtur në ligën e ulët, duke shpresuar se do të luajë në Prva HNL pësëri një ditë.[3]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ramadani ka prejardhje shqiptare nga Maqedonia, në qytetin e Tetovës.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Playerhistory Profile
  2. ^ "Ramadani Zedi". hnl-statistika.com (në kroatisht). NHL Statistika. Marrë më 20 nëntor 2008.
  3. ^ http://www.24sata.hr/nogomet/bio-clan-mlade-reprezentacije-nogometom-pobijedio-tumor-210056