Zgjeç

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Zgjeçi
Fshat
Shteti: Shqipëria
Qarku: Qarku i Kukësit
Rrethi: Rrethi i Hasit
Komuna: Komuna Golaj
Popullsia:
 • dendësia
500 Banor banorë (50 km2)
10 ban/km²
Targat e automjeteve: HS
Përdorimi i stampës

Zgjeçi është një fshatkomunën Golajrrethin e HasitShqipërisë.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në kohën e Perandorisë Osmane dhe zbatimit të institucionit të bajrakut, Zgjeçi ka qenë pjesë e Bajrakut të Madh të Hasit.[1]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Ulqini, Kahreman (1991). Bajraku në organizimin e vjetër shoqëror. Tiranë: Akademia e shkencave e RPS të Shqipërisë. f. 31. OCLC 39215998.