Zofka Kveder

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Zofka Kveder
U lind më(1878-04-22)22 prill 1878
Ljubljana, Austro-Hungaria (tani Sllovenia)
Vdiq mëGabim: Nevojitet datë e vlefshme vdekjeje (data e parë): data, muaji, viti
Zagreb
Punët e shquaraMisterij žene, Odsevi, Njeno življenje, Iz naših krajev, Amerikanci

Zofka Kveder (22 prill 1878 - 21 nëntor 1926) ishte një shkrimtare, dramaturge, përkthyese dhe gazetare që shkroi në sllovenisht dhe më vonë në jetë edhe në kroatisht . Ajo konsiderohet një nga shkrimtaret dhe feministet e para sllovene.[1]

Kveder lindi në Ljubljanë dhe pjesën më të madhe të fëmijërisë e kaloi në rajonin rurla të Karniolës së Ulët para se të dërgohej në një shkollë manastir në Ljubljanë . Në 1897 ajo gjeti punë në Ljubljanë. Në 1899 ajo së pari u transferua në Trieste dhe më pas në Bern, ku u regjistrua në universitet, por nuk ishte në gjendje të mbështetej financiarisht dhe u drejtua për në Mynih dhe më pas në Pragë. Atje ajo takoi burrin e saj të ardhshëm Vladimir Jelovšek, një student kroat i mjekësisë me të cilin u transferua në Zagreb në 1906. Ajo më vonë u martua me politikanin kroat Juraj Demetrovi. Në Pragë ajo publikoi librin e saj të parë me tregime të shkurtra Misterij žene (Misteri i një gruaje). [2]

Në letërsinë sllovene njihet edhe inkurajimi i saj për shkrimtarët e rinj në atë kohë si Prežihov Voranc dhe France Bevk në rolin e saj si redaktore e revistës të botuar në Pragë, Domači prijatelj . Ajo gjithashtu ka përkthyer disa nga veprat e Janko Kersnik dhe Ivan Cankar në gjermanisht, si dhe disa drama çeke dhe kroate në sllovenisht.

Punimet e zgjedhura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Misterij žene, tregime të shkurtra (1900)
 • Odsevi, tregime të shkurtra (1902)
 • Iz naših krajev, tregime të shkurtra (1903)
 • Iskre, tregime të shkurtra (1905)
 • Njeno življenje, roman (1914 dhe 1918)
 • Vladka në Mitka, (1927)
 • Vladka, Mitka në Mirica, (1928)
 • Hanka, roman (1917 në kroatisht, 1938 në sllovenisht)
 • Veliki në mali ljudje, (1960)

Drama[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Ljubezen, (1901)
 • Amerikanci, (1908)
 • Unuk Kraljevića Marka (1922)
 • Arditi na otoku Krku, (1923)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Francisca de Haan, Krasimira Daskalova, Anna Loutfi: Biographical dictionary of women's movements and feminisms in Central, Eastern, and South Eastern Europe: 19th and 20th centuries, Central European University Press, 2006, pp. 282–284
 2. ^ "Zofka Kveder, Slovenian writer, journalist, editor, feminist, 1878–1926" (në anglisht). Women Writer's Network. Marrë më 7 nëntor 2011.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: Zofka Kveder