Şibot

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Şibot
Komunë
Vendndodhja
Şibot (Rumania)
Şibot
Administrimi
Shteti Flamuri [[Rumania Rumania]]
Qarku Stema Qarku Alba
Statistika dhe Transporti
Sipërfaqja 41,72 [1] km2
Nr. fshatrave 4
Fshatrat Băcăinţi, Balomiru de Câmp, Sărăcsău, Şibot
Koordinatat 45° 57′ 0″ Veri

23° 20′ 0″ Lindje

Demografia
Popullsia 2.489 [2] banorë

Şibot është një komunë në qarkun AlbaRumani. Ka një popullsi prej 2.489 banorësh dhe sipërfaqe 41,72 km². Komuna është formuar nga bashkimi i 4 fshatrave: Băcăinţi, Balomiru de Câmp, Sărăcsău, Şibot.

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ (Rumanisht) Databaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ (Rumanisht) Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)