Gjakovo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Đakovo)
Shko te: navigacion, kërko
Đakovo
Djakovo, Diakovár
—  Qytet  —
Đakovo is located in Kroacia
Đakovo
Đakovo
Administrimi
Shteti Kroacia Kroacia
Zhupania Osijek-Baranja
Statistika dhe Territori
Koordinatat 45.31°0′0″N 18.41°0′0″E / 45.31000°V 18.41000°L / 45.31000; 18.41000 (Đakovo)Koordinatat: 45.31°0′0″N 18.41°0′0″E / 45.31000°V 18.41000°L / 45.31000; 18.41000 (Đakovo)
Popullsia 19.368 banorë (2012[1])
Informacione të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1

Đakovo (në Kroatisht Djakovo, Diakovár) është një qytet në zhupaninë Osijek-BaranjaKroaci.

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Popullsia e qytetit sipas përllogaritjeve të vitit 2012 ishte 19368 banorë. Sipas regjistrimit të vitit 2011 19508 banorë ndërsa sipas regjistrimit të vitit 2001 20912 banorë. Popullsia ka ndryshuar me -0.72%[2].

Projekte të tjera[redakto | redakto tekstin burimor]

  •  Commons: Đakovo – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ "Regjistrimi i popullsisë, familjeve dhe banesave 2011, Rezultatet e para sipas vendbanimeve" nga Byroja e statistikave të Kroacisë.
  2. ^ Të dhëna nga www.world-gazetteer.com.

Stampa:Zhupania Osijek-Baranja