Gjakova (Kroaci)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Gjakovo
Đakovo
Qytet
noform
Kolazh me pamje nga Helsinki
Vendndodhja
Gjakovo is located in Kroacia
Gjakovo
Gjakovo

Koordinatat: 45°31′V 18°41′L / 45.517°V 18.683°L / 45.517; 18.683

Administrimi
Shteti Flamuri Kroacia
Rajoni Osijeku dhe Baranja
Kryetari i Bashkisë Marin Mandarić
Partia HDZ
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 170 km2
Lartësia 111 m (m.n.d.)
Popullsia 30.092 banorë
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CET (UTC+1)
Verore CEST (UTC+2)
Kodi Postal 31400
Prefiksi (+385) 031
Targa DJ
Faqja Zyrtare www.djakovo.hr

Gjakova (kroatisht Djakovo, hungarisht Diakovár) është një qytet në zhupaninë Osijek-BaranjaKroaci. Sipas vitit 2011, qyteti ka pasur 30,092 banorë.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e qytetit sipas përllogaritjeve të vitit 2012 ishte 19368 banorë. Sipas regjistrimit të vitit 2011 19508 banorë ndërsa sipas regjistrimit të vitit 2001 20912 banorë. Popullsia ka ndryshuar me -0.72%[1].

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Njerëz të njohur[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Të dhëna nga www.world-gazetteer.com". Arkivuar nga origjinali origjinali më 5 dhjetor 2012. Marrë më 5 dhjetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)