Žarko Jovanović

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Žarko Jovanović
Жарко Јовановић
Lindi(1925-12-26)26 dhjetor 1925
Batajnica, Beograd, Mbretëria serbo-kroato-sllovene
OrigjinaBeograd, Serbi
VdiqGabim: Nevojitet datë e vlefshme vdekjeje (data e parë): data, muaji, viti
Paris, Francë
ZhanretMuzika rome
Muzikant, kompozitor
Instrument(et)Balalaika
Vitet aktik1949-1985

Žarko Jovanović (26 dhjetor 1925 – 26 mars 1985) ishte një muzikant rom serb, i cili njihet për kompozimin e himnit romak Gelem, Gelem.[1]

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jovanović ka lindur në Batajnicë, periferi të Beogradit në vitin 1925. Gjatë Luftës së Dytë Botërore u burgos në tre kampe. Pas kësaj ai u bashkua me partizanët jugosllavë. Në kohën e luftës, Jovanoviq humbi pjesën më të madhe të familjes. Ai u transferua në Paris më 21 shkurt 1964. Jovanović njihej si aktivist rom. Ai mori pjesë në dy kongrese rome, një në 1971 pranë Londrës dhe tjetri në 1978 në Gjenevë. Në Kongresin e Dytë të Romëve ai u emërua Ministër i Kulturës Rome. Ai ishte i njohur në Paris për të luajtur një balalaika, një instrument tradicional rus. Jovanoviq vdiq në Paris në vitin 1985.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Kalezić, Miško (1984). "Ministar na koljenima" (në kroatisht). Tamburica. Marrë më 6 prill 2012.