.NET

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
.NET
Zhvillues.NET Foundation dhe komuniteti i softuerit me burim të hapur
Versioni i parëqershor 27, 2016; 7 vite më parë (2016-06-27)
Versioni i fundit8.0.5[1] Edit this on Wikidata / 14 maj 2024; Error: first parameter cannot be parsed as a date or time. (14 maj 2024)
Version pasues8.0.0-preview.5[2] Edit this on Wikidata / 13 qershor 2023; Error: first parameter cannot be parsed as a date or time. (13 qershor 2023)
Gjuhet e programimitC++, C#
Sistemi operativNdër-platformë, Windows, Linux, macOS, Android, iOS
PlatformaIA-32, x86-64, s390x, ARM,
Përdoret përFramework softueri
LicencaMIT[3]
Faqja zyrtaredotnet.microsoft.com

. NET (shqiptohet "dot net" ; emri i mëparshëm . NET Core ) është një framework e softuerit kompjuterik të menaxhuar falas dhe me burim të hapur për sistemet operative Windows, Linux dhe macOS . [4] Është një ndër-platformë [5] pasardhës i . NET Framework . [6] Projekti është zhvilluar kryesisht nga punonjësit e Microsoft nëpërmjet Fondacionit .NET , dhe lëshuar nën një licencë MIT .

  1. ^ Error: Unable to display the reference properly. See the documentation for details.
  2. ^ ".NET 8.0.0 Preview 5 - June 13, 2023". Marrë më 13 qershor 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "core/LICENSE.TXT". GitHub. Marrë më 4 qershor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Download .NET Core". microsoft.com. Microsoft. Marrë më 31 tetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ ".NET Core is the Future of .NET". 6 maj 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ ".NET Framework is dead – long live .NET 5". 7 maj 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)