1926 në Shqipëri

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Flag of Albania (1926-1928).svg
1926

Shqipëri
Dekadat:
 • 1900
 • 1910
 • 1920
 • 1930
 • 1940
 • Shih edhe: Ngjarje të tjera të vitit 1926
  Lista e viteve në Shqipëri

  Në vijim është lista e ngjarjeve që kanë ndodhur gjatë vitit 1926Republikën e Shqipërisë.

  Udhëheqës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  Ngjarje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Nëntor - Italia dhe Shqipëria nënshkruajnë Traktatin e Parë të Tiranës, e cila garanton qëndrimin politik të Zogut dhe kufijve të Shqipërisë.[1]

  Lindje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  Vdekje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Shqipëria:Kronologjia e Ngjarjeve Kryesore 1926". countrystudies.us. Country Studies. Marrë më 9 nëntor 2015.