5 Heronjtë e Vigut

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Në qënder të Shkodrës ku ka qene deri me 2008

Monumenti i "5 Heronjve të Vigut" në kujtim të heronjve të popullit Ahmet Haxhia, Naim Gjylbegu, Ndoc Mazi, Hydajet Lezha dhe Ndoc Deda, me një bazament të lartë rreth katër metra dhe figura rreth gjashtë metra i larë në bronz, qëndroi për vite në një nga sheshet e qendrës së qytetit të Shkodrës, i rrethuar nga ndërtesat e Radio Shkodrës, Teatrit "Migjeni" dhe Hotel Turizmit "Rozafa". Tani monumenti është vendosur pranë "Varrezave të Dëshmorëve" të Shkodrës. Monumenti "5 Heronjtë e Vigut" u ndërtua nga skulptori Shaban Hadëri.

Përshkrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nje kompleks bronxi i vendosur mbi një strukturë guri. Te pese figuart janë  trajtuar si një keshtjelle njerezore te  mbështëtur kurriz me kurriz me njeri tjetrin, ne mbështëtje te njeri tjetrit nga rreziku qe mund t`ji vije duke e lidhur kete pozicion me rrethimin nga te gjitha anet qe ju be atyre ne Vig te Mirdites, ku dhane edhe jeten. Mbas odisese se tyre nga qendra e Shkodres, tek Varrezat e Deshmoreve (qe ne fakt ishte nje braktisje e tyre), qysh nga nentori 2014 monumenti i tyre është vendosur ne hyrjen veriore te qytetit te Shkodres.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ky monument i kushtohet ngjarjes së ndodhur në fshatin Vig të fshatit Mnele në gusht të 1944. Pozicioni global ku ka qene deri me 2008: 42°4′5″N 19°30′43″E / 42.06806°N 19.51194°E / 42.06806; 19.51194

Pozicioni global ku ndodhet mbas 2009: 42°3′14″N 19°31′55″E / 42.05389°N 19.53194°E / 42.05389; 19.53194

Pozicioni global ku ndodhet mbas 2015: 42°05′21″N 19°30′27″E / 42.0892788°N 19.5074038°E / 42.0892788; 19.5074038Coordinates: 42°05′21″N 19°30′27″E / 42.0892788°N 19.5074038°E / 42.0892788; 19.5074038

Media[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ky akt është pasqyruar ne filmin Besa e kuqe (1982) – Regjia: Piro Milkani; skenari: Dhimitër Anagnosti, Vath Koreshi; Aktore kryesore: Roza Anagnosti, Ilirjan Fatkoja, Xhevdet Ferri, Astrit Hasani, Elez Kadria, Tinka Kurti, Eduart Makri, Petrit Malaj, Robert Ndrenika dhe Bep Shiroka.

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

http://www.gazetadita.al/letra-e-prefektit-te-shkodres-gabuam-me-5-heronjte-e-vigut/ Arkivuar 31 mars 2016 tek Wayback Machine

http://www.yllipolovina.com/index.php?page=news&news=534 https://web.archive.org/web/20160905071534/http://www.oranews.tv/vendi/5-heronjte-e-vigut-lene-varrezat-vendosen-te-tregu-i-fruta-perimeve-ne-dobrac/

https://web.archive.org/web/20170226001828/http://www.gazetatema.net/web/2014/11/19/fotot-rikthehen-ne-shkoder-heronjte-e-vigut-monumenti-u-hoq-kater-vite-me-pare/

http://www.gazeta-shqip.com/lajme/2014/11/10/odiseja-e-heronjve-te-vigut/