Jump to content

Adrian Nikçi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Adrian Nikçi
Të dhënat vetjake
Emri i plotëAdrian Nikçi
Datëlindja (1989-11-10) 10 nëntor 1989 (34 vjeç)
VendlindjaSarajevë, Bosnja dhe Hercegovina, Jugosllavi[1]
Gjatësia1.78 m (5 ft 10 in)
PozicioniMidfielder
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
1. FC Union Berlin
Numri14
Karriera me të rinjtë
FC Uster
2002–2007FC Zürich
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2007–2012FC Zürich112(17)
2012–2015Hannover 964(1)
2014FC Thun (huazim)16(3)
2014–2015Young Boys (huazim)8(0)
20151. FC Nürnberg5(0)
2015–2017Union Berlin12(2)
Karriera ndërkombëtare
2008–2010Zvicra U2116(3)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 23:42, 15 May 2016 (UTC)
‡ Ndeshjet dhe golat me ekipin kombëtar të redaktuar më 10 July 2012

Adrian Nikçi (lindur më 10 nëntor 1989 në Sarajevë, Bosnje dhe Hercegovinëv) është një futbollist zviceran me prejardhje shqiptare, i cili luan si mesfushor për 1. FC Union Berlin.[2]

Karriera me klube

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nikçi më parë ka luajtur me FC Zurich në Super Ligen Zvicerane.[3]

Karriera ndërkombëtare

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Edhe pse Nikçi ka përfaqësuar Zvicrën në ekipet e niveleve U-19 dhe U-21,[4] ai ka shprehur interesin e tij për të luajtur edhe për Shqipërinë dhe e ka manifestuar këtë edhe gjatë festimit të golave, duke e bërë shenjën e shqiponjës me dy duart, simbol i flamurit shqiptar.[5]

  1. ^ "Kosovarët Festojnë Me Simbolin e Shqiponjës, Zvicra e Bën Problem" (në anglisht). gazetatelegraf.com. 28 gusht 2012. Arkivuar nga origjinali më 16 tetor 2013. Marrë më 17 korrik 2013.
  2. ^ "Adrian Nikci" (në anglisht). Soccerway. Marrë më 22 korrik 2012.
  3. ^ "Adrian Nikci" (në anglisht). Goal.com. Arkivuar nga origjinali më 10 prill 2014. Marrë më 17 korrik 2013.
  4. ^ Adrian Nikçi UEFA
  5. ^ "Rebelohen zvicerianët: Mjaft me shqiponjën!". Sport Ekspres. Marrë më 3 nëntor 2019. Une luajta disa ndeshje per perfaqesuesen e Zvicres ne skuadrat zinxhire te ketij vendi, por tani mendoj vetem per kombetaren shqiptare" Keshtu kishte deklaruar Nikci per kombetaren

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]