Adriana Fonseca

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Adriana Fonseca është një aktore meksikane, lindur me 16 mars 1979Veracruz, Meksiko.

Ka nje moter Jacqueline dhe vellain Hugo, dhe prinderit janë Hugo Fonseca dhe Guillermina Castellanos, te dy dentista.

Fitoi "El Rostro del Heraldo" në 1998.

Ajo filloi karrierën e saj duke marrë pjesë në disa show televiziv. Në moshën 16 vjeçe u pranua në C.E.A (Centro de Education Artistica) në Meksiko ku studion 3 vjet. Njihet më shumë në telenovelat "La Usurpadora" bashkë me Fernando Colugna dhe Gabriela Spanic. Pati rol të rendësishem në telenovelën "Rosalinda" bashkë me Thalia, ku luajti motrën e Rosalindes. Ne e kemi parë edhe në telenovelën Tradhetia nga Vizion Plus.

Telenovela[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli
2009 Mujeres asesinas - Cecilia, Prohibida Cecilia
2007 Bajo las riendas del amor - Tradhetia Montserrat Linares
2005 Contra Viento y Marea - Natalia Sandra Serrano Rudell
2004 7 mujeres, 1 homosexual y Carlos Camila
2004 Por mujeres como tu
2003 Mariana de la Noche Caridad "Chachi"
2003 La tregua Laura
2001 Atrévete a Olvidarme Andrea Rosales
2001 Mujer Bonita Charito
2000 Amigos X Siempre Melissa Escobar
1999 Rosalinda Lucy Pérez Romero
1998 La Usurpadora Verónica Soriano
1998 Preciosa Vanessa
1998 Gotita De Amor Paola
1997 Pueblo Chico Infierno Grande Jovita