Ah, lepurusha lepurusha!

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ah, lepurusha lepurusha!
Arkivi i filmit
Ah lepurusha lepurusha.PNG
Titulli shqip Ah, lepurusha lepurusha!
Origjinali Ah, lepurusha lepurusha!
Vendi i prodhimit Shqipëri
Viti i prodhimit 1982
Zhanri Vizatimor
Gjuha origjinale Shqip
Për moshën Për Fëmijë
Ekipi realizues
Regjia Artan Maku
Skenari Genc Hoxha
Muzika e filmit Gjon Simoni
Prodhuesi i filmit: Shqipëria e Re
Aktorë kryesorë


Ah, lepurusha lepurusha!... është film i vizatuar i metrazhit të shkurt për fëmijë, i prodhuar nga kinostudioja Shqipëria e Re më 1982. Ah, lepurusha lepurusha!... është përgatitur nën skenarin e Genc Hoxhës, regjinë dhe vizatimet e Artan Makut, ndërsa si operatore është angazhuar Diana Diamanti. Muzikën e filmit e ka kompozuar Gjon Simoni, për zë është përkujdesur Skënder Nuzi ndërsa për regjinë e montazhit e Elsa Bushati.[1]

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fillimi i filmit është skena e një qyteze, dhe një djalosh që lozë mbi borë. Befas, djaloshi vëren që trungjet e pemëve janë të dëmtuar dhe allashqiptarçe i vihet pas hulumtimit. E gjen dëmtuesin, por nuk është vetëm një, janë më shumë lepra që dëmtojnë trungjet. Kështu fillon lufta e djaloshit së bashku me qenin e tij kundër leprave. Natyrisht si fitimtar del djaloshi që brengoset për trungjet e pemëve.[1]

Burimi i të dhënave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b youtube : Ah Lepurusha Lepurusha!