Akademia katolike "Shën Nënë Tereza"

Coordinates: 43°48′31″N 79°12′59″W / 43.808720°N 79.216404°W / 43.808720; -79.216404
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Akademia katolike "Shën Nënë Tereza"
Adresa
Rruga Sewells 40
Koordinatat43°48′31″N 79°12′59″W / 43.808720°N 79.216404°W / 43.808720; -79.216404
Të dhëna
Lloji i shkollësShkollë e mesme katolike, shkollë e arteve
MottoAmare et Servire
(Dashuri dhe Shërbesë)
Përkatësia fetareKatolicizëm Romak
Hapur më1985
Bordi i shkollësToronto Catholic District School Board
SuperintendentKevin Malcolm
Area 7
Area trusteeGarry Tanuan
Ward 8
School number538 / 733024
DrejtoriJose Flores
Grades9 deri 12
Enrollment450 (2017-18)
GjuhaAnglisht
SipërfaqjaScarborough
Colour(s)E kaltër dhe e artë   
Team nameTitanët e Terezës
Qasja në transportin publikTTC:
West/East: 131 Nugget, 132 Milner, 133 Neilson
Rapid Transit: Scarborough Centre
FamulliSt. Barnabas
Specialist High Skills MajorArts and Culture
Hospitality and Tourism
Sports
Program FocusRegional Arts Program
Cyber Arts
Cyber Studies
Broad-based Technology
Gifted
Faqja e internetitwww.tcdsb.org/schools/stmotherteresacatholicacademy/

Akademia Katolike Shën Nënë Tereza (SMTCA, Shën Nënë Tereza, SMT, Nënë Tereza, ose Teresa shkurt); e njohur edhe me emrat e saj të mëparshëm Shkolla e Mesme Katolike e Bekuar Nënë Tereza para vitit 2016 dhe Shkolla e Mesme Katolike Nënë Tereza në fillimet e saj është një shkollë e mesme katolike në lagjen Malvern të Scarborough, një komunë e Torontos, Ontario.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Themeluesi i Misionarëve të Bamirësisë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nënë Tereza e Kalkutës themeloi një kongregacion fetar katolik romak, Misionaret e Bamirësisë, i cili në vitin 2012 përbëhej nga mbi 4.500 motra dhe është aktiv në 133 shtete. Anëtarët e rendit duhet t'i përmbahen betimeve të dëlirësisë, varfërisë dhe bindjes, dhe zotimin e katërt, për t'i dhënë "Shërbim me gjithë zemër dhe Falas të varfërve më të varfër". Misionaret e Bamirësisë në kohën e vdekjes së saj kishin 610 misione në 123 vende duke përfshirë bujtina dhe shtëpi për njerëzit me HIV/AIDS, lebrozë dhe tuberkuloz; kuzhina me supë; programe këshillimi për fëmijë dhe familje; jetimore; dhe shkollat. Për më shumë se 45 vjet, ajo u shërbeu të varfërve, të sëmurëve, jetimëve dhe të vdekurve, ndërsa udhëhoqi zgjerimin e Misionarëve të Bamirësisë, së pari në Indi dhe më pas në vende të tjera. Lumturimi i saj nga Papa Gjon Pali II pas vdekjes së saj i dha asaj titullin "Tereza e Bekuar e Kalkutës".

Ajo ishte fituese e nderimeve të shumta duke përfshirë Çmimin Nobel të Paqes në vitin 1979. Ajo refuzoi banketin ceremonial konvencional që iu dha laureatëve dhe kërkoi që fondet prej 192,000 dollarë t'u jepeshin të varfërve në Indi. Çmimet e saj përfshijnë Çmimin e parë të Paqes Gjoni XXIII, Çmimin Ramon Magsaysay me bazë në Filipine, Çmimin Pacem in Terris, një Shoqërues Nderi i Urdhrit të Australisë, Urdhrin e Meritës nga Mbretëria e Bashkuar dhe Shtetet e Bashkuara, Arta e Artë e Shqipërisë Nderi i Kombit, gradat e nderit, Çmimi Balzan dhe Çmimi Ndërkombëtar Albert Schweitzer ndër shumë të tjerë.

Në fund të vitit 2003, ajo u lumnua, hapi i tretë drejt shenjtërimit të mundshëm. Një mrekulli e dytë që i besohet Nënë Terezës kërkohet para se ajo të njihet si shenjtore nga Kisha Katolike.[1]

Themelimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas ndërtimit të disa nënndarjeve në zonën e Malvern në vitet 1970, Lester B. Pearson Collegiate Institute, shkolla e mesme në atë zonë, u hap në 1978.

Në konceptimin e tij, më 3 shtator 1985, një shkollë e re në zonën Scarborough të Torontos do të quhej Mary Ward . Atëherë i besuari Harold Adams avokoi që shkolla e re të quhej Shkolla e Mesme Katolike Nënë Tereza . Një shkollë tjetër u ndërtua më vonë dhe ajo mori emrin Shkolla e Mesme Katolike Mary Ward . Idealet e patrones së shkollës dhe Nënës Terezë, u bënë frymëzim për moton e shkollës. Shkolla e drejtuar nga George Iantorno drejtori themelues; përbëhej nga Andy Fedak, zëvendës drejtori i tij; sekretarja Sue Niven-Smith, dhjetë punonjës (5 meshkuj, 5 femra), dhe afërsisht 150 nxënës të klasës 9.

Katër vitet e para njiheshin gjithashtu si përvoja e "Kanaçes së kallajit" sepse shkolla banonte në zona të zhvendosura dhe një port-o-pac të vendosur në Invergordon Avenue, pranë shkollës fillore të sapohapur St. Elizabeth Seton dhe epokës së re ekspansioniste, e cila filloi me vitin e pestë në 1989-90. Një shkollë e mbushur me 650 studentë u largua nga dhomat e port-o-pac dhe shpejt u transferua në strukturën e re të 984 nxënësve dhe dyfishoi regjistrimin e saj. Objekti i ri i Nënë Terezës u hap zyrtarisht dhe u bekua më 29 Prill 1990.

Si rezultat i lumturimit, bordi ndryshoi emrin e shkollës në Bekuar Nënë Tereza në 2003. Përpjekja e saj e mëvonshme për kanonizimin dhe rritjen e regjistrimit bëri që bordi të riemërtonte shkollën si Akademia Katolike e Shën Nënë Terezës në Tetor 2016.

Vendndodhja dhe bashkësia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

54 Pakicat etnike janë të përfaqësuara në popullsinë e saj studentore, duke reflektuar bashkësinë e larmishme Malvern, të cilit i shërben shkolla.

SMT qëndron në cep të Sewells Road dhe McLevin Road, jashtë Neilson Road midis Sheppard Avenue East dhe Finch Avenue East. Shtë pranë Komunitetit Malvern dhe Qendrës Rekreative, e cila gjithashtu strehon Degën Malvern të Bibliotekës Publike të Torontos .

Vështrim i përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Objekti ka karakteristika unike të tilla si pjesa kryesore e atriumit e madhe, shumë tërheqëse, e ndriçuar mirë dhe ka një mini-kuadrat.

Akademikët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kurset e mësuara në shkollë ndjekin Kurrikulën Ontario për klasat 9 deri në 12.

Atletikë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shën Nënë Tereza ka marrë një pistë krejt të re dhe pajisje sportive me mirësjellje nga Nike. Kjo udhë kishte bashkuar komunitetin. Ngjarja e parë e festuar në 2007 ishte Terry Fox Run . Ishte një sukses i madh dhe ne ishim në gjendje të mblidhnim një shumë të madhe prej $ 3000 për të ndihmuar në gjetjen e një kurimi për kancerin.

Të quajtur Titanët, ka një listë të sporteve që ofrohen në Shën Nënë Tereza:

 • Junior Boys Basketboll
 • Vajzat Basketboll
 • Basketboll për djem të moshuar - vendi i 2 -të në kampionatin AAAA OFSAA në 2005, dhe i pari në kampionatin AAAA OFSAA në 2006
 • Volejboll për vajzat e reja
 • Volejboll për vajza të moshuara
 • Volejboll për djem të rinj
 • Volejboll për djem të moshuar
 • Vajzat Softball
 • Djem Softball
 • Futboll për djemtë e rinj
 • Futboll për djem të moshuar
 • Vajzat Hokej në fushë
 • Badminton
 • Rugby për djem
 • Kriket
 • Pingpong
 • Pista dhe fushë
 • Cross Country
 • Brohoritje
 • Futboll për djem të rinj
 • Futboll për djem të moshuar

Programi i Arteve Rajonale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filluar në Shtator 2012, Shën Nënë Tereza prezantoi një Program Rajonal të Arteve për Scarborough . Ky program special tërheq studentë nga Malvern, Morningside Heights, Highland Creek, Rouge dhe Millken me talente artistike. Programi përbëhet nga artet pamore, drama, vallëzimi, muzika vokale ose muzika instrumentale . Për të fituar pranimin, studentët duhet të plotësojnë një aplikim shtesë. Studentët e RAP gëzojnë aktivitete pasurimi përtej kurrikulës tradicionale dhe do ta gjejnë veten të sfiduar artistikisht. Pas përfundimit të 4 viteve të studimit në RAP, studentët janë të përgatitur për të vazhduar studimet në artet e bukura në nivelin universitar ose kolegj. Ata do të kenë mundësi për të krijuar dhe ndërtuar një portofol të rrumbullakosur mirë të arteve të shfaqjes ose arteve pamore. Studentët RAP në SMT gjithashtu diplomohen me një Certifikatë në Edukimin Artistik.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Blessed Mother Teresa". (2007). Encyclopædia Britannica. Retrieved 30 May 2007.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]