Muhammed el-Idrisi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Al-Idrisi)
Jump to navigation Jump to search
Statuja e Muhammed el-Idrisit në Ceuta

Ebu Abdullah Muhammed el-Idrisi el-Kurtubi el-Hasani es-Sabti (arabisht: أبو عبد الله محمد الإدريسي القرطبي الحسني السبتي‎‎; 1100 – 1165), i njohur thjeshtë si el-Idrisi, ishte gjeograf, hartograf dhe egjiptolog arab. Ai ka jetuar në Palermo, Sicili në oborrin mbretëror të Mbretit Roger II.

Jeta e hershme[redakto | përpunoni burim]

El-Idrisi lindi në Ceuta në familjen e madhe të hammudidëveAfrikës Veriore dhe Andalusisë. Ai e kaloi jetën e tij të hershme duke udhëtuar nëpërmjet Afrikës Veriore dhe Andalusisë dhe duket se ai ka marrë informmacione të detajuar për të dy regjione. Ai vizitoi Anadollinë kur ishte 16 vjeç. Ai ka studiuar në Kordovë.

Ai ka vizituar shumë pjesë të Evropës përfshirë Portugalia, Malet Pireneje, bregdetin Atlantik francezë, Hungaria dhe Jórvík.

Kultura popullore[redakto | përpunoni burim]

  • El-Idrisi ishte personazhi kryesor në librin e Tarik Ali i titulluar Një sulltan në Palermo.
  • Sistemi GIS TerrSet, e cila zhvillohet nga Universiteti Clark para ndryshimit të emrit e kishin IDRISI sipas Muhammed el-Idrisit.

Galeria[redakto | përpunoni burim]