Aleksandar Vulin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Aleksandar Vulin.

Aleksandar Vulin (lindur: 2 Tetor 1972) është një politikan dhe avokat serb që shërben si drejtor i Agjencisë së Inteligjencës së Sigurisë (BIA) që nga 1 dhjetori 2022.[1] Përveç kësaj, ai ka shërbyer më parë si drejtor i Zyrës për Kosovë dhe Metohi nga viti 2012 deri në vitin 2013. , ministër pa portofol i ngarkuar me Kosovën nga viti 2013 deri në vitin 2014, ministër i punës, punësimit, veteranëve dhe politikës sociale nga viti 2014 në 2017, ministër i mbrojtjes nga viti 2017 deri në vitin 2020 dhe ministër i punëve të brendshme nga viti 2020 në 2022

Vulin është themeluesi dhe ish-presidenti i Lëvizjes Socialiste (PS), një parti politike që ai e drejtoi nga viti 2008 deri në vitin 2022.[2] Vulin ishte deputet i Mirjana Markoviç, gruas së Slobodan Millosheviqit, dhe shërbeu si anëtar i lartë e Lidhjes i partive komuniste – Lëvizja për Jugosllavi (SK–PJ) dhe e Majta Jugosllave (JUL), ndërsa në vitet 2000 ishte anëtar i Partisë Socialiste të Serbisë (SPS) përpara se të formonte PS.

Vitet e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai lindi në Lozovik, nga prindër serbë të Bosnjës. Shkollën fillore e kreu në Novi Sad, Gramatikën në Sremski Karlovci dhe më vonë u diplomua në Fakultetin Juridik të Universitetit të Kragujevcit. Ai u shpreh se qysh në fëmijëri “ka qenë gjithmonë komunist”. Vulin e filloi karrierën e tij politike gjatë ditëve të shkollës së mesme në Novi Sad duke mbështetur revolucionin anti-burokratik të udhëhequr nga Slobodan Milloshević midis viteve 1986 dhe 1989.

Karriera politike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjatë rënies së Jugosllavisë komuniste në vitin 1990, Vulin iu bashkua Lidhjes së Komunistëve – Lëvizja për Jugosllavinë, e ashtuquajtura "partia e ushtrisë" e udhëhequr nga gjenerali Stevan Mirkoviq. Vulin u bë sekretar i përgjithshëm. Në vitin 1994, ai ishte një nga themeluesit e së Majtës Jugosllave, një parti e udhëhequr nga Mirjana Marković, gruaja e Sllobodan Millosheviqit. Në partinë e re, Vulin u bë udhëheqës i Rinisë Revolucionare, organizata rinore e partisë. Ai u largua nga e majta jugosllave kur ajo u bashkua me Partinë Socialiste të Millosheviçit në koalicion me Partinë Radikale Serbe të Vojisllav Sheshelj në 1998.

Më vonë ai themeloi të Majtën Demokratike dhe më pas Lëvizjen Socialiste në gusht 2008.

Në vitin 2012, pas zgjedhjeve parlamentare serbe të vitit 2012, pas të cilave koalicioni i udhëhequr nga Partia Progresive Serbe mori pushtetin, i cili përbëhej nga Lëvizja Socialiste e Vulin, Vulin u emërua drejtor i Zyrës së sapokrijuar për Kosovë dhe Metohi. Ai qëndroi në këtë pozitë deri më 2 shtator 2013 kur u bë ministër pa portofol në krye të Kosovës dhe Metohisë.

Pas zgjedhjeve parlamentare serbe të vitit 2014, lideri i Partisë Progresive Serbe Aleksandar Vuçiq formoi qeverinë më 27 prill 2014 me Vulin që u emërua Ministër i Punës, Punësimit, Veteranit dhe Politikës Sociale. Ai e mbajti postin pas zgjedhjeve parlamentare serbe të vitit 2016, në kabinetin e dytë të Aleksandër Vuçiqit.

Gjatë kohës së tij në detyrë si Ministër i Punës, Punësimit, Veteranëve dhe Politikës Sociale, ai ishte i njohur për kritikat e tij të shpeshta dhe të ashpra drejtuar ndaj Kroacisë, si dhe për ofendimet e herëpashershme të politikanëve dhe zyrtarëve kroatë.

Në qershor të vitit 2017, Aleksandar Vuçiq i dha mandatin Ana Brnabiq për të formuar kabinetin qeveritar. Më 29 qershor 2017, u formua kabineti i Ana Brnabiqit, ku Vulin ndërroi postet e ministrit me Zoran Gjorgjeviqin për t'u bërë Ministër i Mbrojtjes.

Më 21 prill 2018, Vulin u shpall persona non grata në Republikën e Kroacisë pasi tha: “Vetëm Komandanti Suprem i Ushtrisë Serbe – Aleksandar Vuçiq – mund të vendosë për mua që të hyj në Kroaci, jo ministrat kroatë”.

Në vitin 2020, atij iu dha Urdhri i Flamurit të Republikës Srpska.

Në qershor 2021, Vulin foli pozitivisht për idenë irredentiste serbe të Serbisë së Madhe duke thënë: "Serbia e Madhe nuk ndodhi kurrë, përndryshe ne (serbët) do ta dinim se ku jetojmë dhe cilat hapësira etnike na takojnë".

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "SAZNAJEMO Aleksandar Vulin izabran za novog direktora BIA". NOVA portal (në serbisht). 2022-12-01. Marrë më 2022-12-01.
  2. ^ "Vulin podneo ostavku na mesto predsednika Pokreta socijalista". Danas (në serbisht). 2022-12-05. Marrë më 2022-12-05.