Aleksej Pazhitnov

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Aleksej Pazhitnov
Njohur përKrijues i video lojës Tetris

Alexey Leonidovich Pajitnov [a] (lindur më 16 Prill 1955) është një dizajnues i video lojërave dhe inxhinier kompjuterash rus që krijoi video lojën Tetris ndërsa punonte për Qendrën e Informatikës Dorodnitsyn të Akademisë Sovjetike të Shkencave, një qendër R&D e themeluar nga qeveria sovjetike.

Ai filloi të marrë honorare për krijimin e tij tek në vitin 1996 kur ai dhe Henk Rogers formuan The Tetris Company. [1]

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pajitnov u lind më 16 Prill 1955 në Moskë, në Bashkimin Sovjetik. Ai studioi matematikë të aplikuar në Institutin e Aviacionit të Moskës. [2] [3] Ai më pas vazhdoi të punojë për njohjen e të folurit në Qendrën e Informatikës Dorodnitsyn, ku do të zhvillonte versionin e parë të Tetris në një kompjuter Electronika 60 në 1984.

Si fëmijë, ai ishte i apasionuar pas enigmave dhe luante me lodra pentomino. [4] Ai u frymëzua nga këto lojna për krijimin e Tetris. Pajitnov krijoi Tetris me ndihmën e Dmitry Pavlovsky dhe Vadim Gerasimov në 1984. Loja, fillimisht në dispozicion në Bashkimin Sovjetik, u vu në dispozicion për Perëndimin në 1986.

Pajitnov gjithashtu krijoi një vazhdim të Tetris, me titull Welltris, e cila ndjek të njëjtin parim, por në një mjedis tre-dimensional ku lojtari sheh zonën e lojës nga lart. [5] Tetris ishte licensuar dhe menaxhuar nga kompania sovjetike ELORG, e cila kishte një monopol mbi importin dhe eksportin e pajisjeve kompjuterike dhe programeve kompjuterike në Bashkimin Sovjetik, dhe reklamohej me parullën "Nga Rusia me dashuri" (në SHKP: "Nga Rusia me Argëtim! "). Për shkak se ishte i punësuar nga qeveria sovjetike, Pajitnov nuk merrte honorare.

Pajitnov, së bashku me Vladimir Pokhilko, emigruan në Shtetet e Bashkuara në 1991 dhe më vonë, në 1996, themeluan The Tetris Company me Henk Rogers, e cila më në fund i lejoi atij të pranojë honorare nga loja e tij. Ai ndihmoi në hartimin e puzzles në versionet Super NESYoshi's Cookie dhe projektoi lojën Pandora's Box, e cila përfshin më shumë puzzles tradicionale.

Ai u punësua nga Microsoft nga Tetori 1996 deri 2005. Ndërsa atje ai punoi në grupet e Microsoft Entertainment Pack: The Collection Collection, MSN Mind Aerobics dhe MSN Games. Versioni i ri, i zgjeruar i Pajitnov i Hexic, Hexic HD, u përfshi me çdo paketë të re Xbox 360 Premium.

Më 18 gusht 2005, WildSnake Software njoftoi se Pajitnov do të bashkëpunonte me ta për të lëshuar një linjë të re të lojërave puzzle. [6]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Djali i Pajitnov, Dmitri, vdiq në një aksident me ski në malin Rainier në vitin 2017. [7] [8]

Punët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Titulli Viti Platforma(t) Roli (Rolet)
Tetris 1984 Electronika 60, IBM-PC Koncept origjinal
(me Vadim Gerasimov & Dmitry Pavlovsky)Welltris 1989 Amiga, Atari ST, Commodore 64, DOS, Macintosh & ZX Spectrum Dizajnues (me Andrei Sgenov)Faces 1990 Amiga, DOS, Macintosh Koncept origjinal
(me Vladimir Pokhilko)Hatris 1990 TurboGrafx-16, Arcade, Game Boy & NES Koncept origjinal
Knight Move 1990 Sistemi i Disk Famicom ( Japoni ) Ideator
Wordtris 1991 DOS, Boy Boy, Classic Mac OS, SNES Dizajnues
El-Fish 1993 DOS Koncept origjinal


(me Vladimir Pokhilko)Knight Move 1995 Windows Ideator
Ice & Fire 1995 Windows, Macintosh & PlayStation Koncept origjinal(me Vladimir Pokhilko)Tetrisphere 1997 Nintendo 64 Kontribues
Paketa argëtuese e Microsoft: Koleksioni Puzzle 1997 Windows & Game Boy Color Dizajnues
Kutia e Microsoft Pandora 1999 Windows Dizajnues
Microsoft AI Puzzler 2001 Windows Dizajnues
Hexic 2003 Windows Koncepti dhe dizajni origjinal
Hexic HD 2005 Xbox 360 Koncepti dhe dizajni origjinal
Dwice 2006 Windows Dizajnues
Hexic 2 2007 Xbox 360 Dizajnues
Marbly 2013 iOS Koncepti dhe dizajni origjinal

Çmime dhe mirënjohje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1996, GameSpot e emëroi atë si krijuesi i katërt më me ndikim i lojërave kompjuterike të të gjitha kohërave. [9]

Më 7 Mars 2007, ai mori çmimin First Penguin Choice Developers Choice Awards. Çmimi iu nda për fillimin e tregut të lojërave të zakonshme. [10]

Më 24 qershor 2009, ai mori çmimin e nderit në LARA - Der Deutsche Games Award në Këln, Gjermani. [11]

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ rusisht: Алексей Леонидович Пажитнов

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Tetris: a history" (në anglisht). Atarihq.com. Marrë më 2012-05-06.
 2. ^ "Alexey Pajitnov, Creator of Tetris". tetris.com (në anglisht). tetris holding. Marrë më 2018-08-05. He received his Masters degree in Applied Mathematics from the Moscow Institute of Aviation
 3. ^ "History of Computers and Computing, Birth of the modern computer, Software history, Tetris of Alexey Pajitnov". history-computer.com (në anglisht). Marrë më 10 mars 2019.
 4. ^ "Meet the men who built the only perfect video game: Tetris". Digital Trends (në anglishte amerikane). Marrë më 2016-04-25.
 5. ^ "Screenshots from Welltris, retrieved 31-10-2007" (në anglisht). Mds.mdh.se. Arkivuar nga origjinali më 2006-04-22. Marrë më 2009-11-20.
 6. ^ "WildSnake newsletter 18 August 2005, retrieved 31-10-2007" (në anglisht). Wildsnake.com. 2005-08-18. Arkivuar nga origjinali më 12 nëntor 2009. Marrë më 2009-11-20.
 7. ^ "Dmitri Pajitnov - In Memoriam, retrieved February 9, 2018" (në anglisht).
 8. ^ "Skier identified after body was missing for a month on Mount Rainier, retrieved Feb 9, 2018" (në anglisht). The News Tribune. 2017-08-22.
 9. ^ (në anglisht). Web.archive.org. 2005-02-21 https://web.archive.org/web/20050221115412/http://www.gamespot.com/features/15most/html/mi_04.html. Arkivuar nga origjinali më 21 shkurt 2005. Marrë më 2012-05-06. {{cite web}}: Mungon ose është bosh |title= (Ndihmë!)
 10. ^ "2007 Game Developers Choice Awards To Honor Miyamoto, Pajitnov". Gamasutra (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 7 mars 2007. Marrë më 2007-02-12.
 11. ^ "News report on Deutsche Games Award 2009" (në gjermanisht). Heise.de. Arkivuar nga origjinali më 26 qershor 2009. Marrë më 2009-06-25.