Jump to content

Alenka Zupančič

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Alenka Zupančič (lindur më 1 prill 1966) është një filozofe sllovene, puna e së cilës përqendrohet në psikanalizën dhe filozofinë kontinentale. Ajo është një teoriciene dhe filozofe psikoanalitike sllovene që së bashku me Mladen Dolar dhe Slavoj Žižek kanë qenë në masë të madhe përgjegjëse për popullaritetin në Amerikën e Veriut (dhe Evropë) të një psikoanalize Lacaniane me një karakter politik.

Veprimtaria akademike

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lindur në Ljubljanë, Zupančič u diplomua në Universitetin e Ljubljanës në vitin 1990. Ajo aktualisht është studiuese me kohë të plotë në Institutin Filozofik të Akademisë Sllovene të Shkencave dhe Arteve [1] dhe një profesor vizitues në Shkollën e Evropës . Zupančič i përket Shkollës së Psikanalizës në Lubjanë, e cila është e njohur për themelet e saj kryesisht Lacaniane. Filozofia e saj është e ndikuar fuqishëm nga studiuesit sllovenë veçanërisht Mladen Dolar dhe Slavoj Žižek .

Zupančič ka trajtuar disa tema, duke përfshirë etikën, letërsinë, komedinë dhe dashurinë. Ajo është më e njohur si një studiuese e Niçes, por Immanuel Kant, Georg Wilhelm Friedrich Hegel, Henri Bergson dhe Alain Badiou gjithashtu janë trajtuar në veprën e saj. Ajo ka shumë video në YouTube ku flet për punën dhe temat e saj. Ajo ka edhe një faqe në Facebook. Ka video të ligjëratave të saj në faqen e internetit të Shkollës së Evropës.[2]

Ajo ka 242 vepra në 305 botime në 6 gjuhë dhe 3.558 njësi biblioteke.

  • Ethics of the Real: Kant and Lacan (London:, 2000).
  • The Shortest Shadow: Nietzsche's Philosophy of the Two (Cambridge, Mass.; London: The MIT Press, 2003). ISBN 978-0-262-74026-5
  • The Fifth Condition, [në:] Think Again. Alain Badiou and the Future of Philosophy (London: Continuum, 2004).
  • Poetika. Druga Knjiga, Analecta, Ljubljana 2005.
  • The Odd One In: on Comedy (Cambridge, Mass.; London: The MIT Press, 2007).
  • Why Psychoanalysis: Three Interventions (Aarhus University Press, 2008)
  1. ^ Profile at the Slovenian Academy of Sciences and Arts. Accessed: May 1, 2010.
  2. ^ Alenka Zupančič Arkivuar 21 prill 2010 tek Wayback Machine Faculty page at European Graduate School. Biography and bibliography. Accessed: May 1, 2010.