Mladen Dolar

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Mladen Dolar në Muzeun e Ëndrrave të Frojdit në vitin 2011

Mladen Dolar (lindur më 29 janar 1951) është një filozof, psikoanalist, teoricien kulturor dhe kritik slloven i filmit. [1]

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dolari u lind në Maribor si djali i kritikut letrar Jaro Dolar. Në vitin 1978 u diplomua në Filozofi dhe Gjuhë FrancezeUniversitetin e Ljubljanës, nën mbikëqyrjen e filozofit të njohur Božidar Debenjak. Më vonë ai studioi në Universitetin e Paris VII dhe Universitetin e Westminsterit. [2]

Dolar ishte bashkëthemeluesi, së bashku me Slavoj žižek dhe Rastko Močnik, të Shoqatës për Psikoanalizën Teorike, qëllimi kryesor i të cilit është të arrihet një sintezë midis psikanalizës lacaniane dhe filozofisë së idealizmit gjerman . [3]

Dolar ka dhënë mësim në Universitetin e Lubjanës që nga viti 1982. Në vitin 2010 Dolar filloi mandatin e tij si Studiues Këshillues në teori në Jan Van Eyck Academie, Maastricht, Hollandë. [4] Fushat e tij kryesore të ekspertizës janë filozofia e G.W.F. Hegelit (mbi të cilën ai ka shkruar disa libra, duke përfshirë një interpretim dy-vëllim të fenomenologjisë së mendjes të Hegelit) dhe strukturalizmit francez. Ai është gjithashtu një teoricien muzikor dhe kritik i filmit.

Vepra e Dolarit me titull A Voice and Nothing More, një studim i zërit në dimensionet e tij gjuhësore, metafizike, fizike, etike dhe politike, është përkthyer në gjashtë gjuhë. [5] [6]

Vepra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Imogen Stidworthy, Dolar, Mladen, Caroline Bergvall, and Steven Connor. Imogen Stidworthy. Matt’s Gallery, 2011 ISBN: 0907623778
  • A Voice and Nothing More. A Voice and Nothing More. Cambridge: MIT Press, 2006. ISBN: 026541874
  • Opera’s Second Death, Dolar, Mladen and Slavoj Žižek. Opera’s Second Death. Routledge, 2002. ISBN: 0415930170

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "dr. Mladen Dolar". Zbornik ob 80-letnici, 1919-1999 (në sllovenisht). Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani. 22 mars 2001. Arkivuar nga origjinali më 21 korrik 2011. Marrë më 23 shtator 2009.
  2. ^ "Mladen Dolar - The European Graduate School". egs.edu. Marrë më 2016-12-07. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Society for Theoretical Psychoanalysis, Ljubljana - Culture of Slovenia". www.culture.si. Arkivuar nga origjinali më 22 tetor 2015. Marrë më 2016-12-07. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Archived copy". Arkivuar nga origjinali më 2011-07-22. Marrë më 2010-02-23. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
  5. ^ Rafferty, Steven (2008). "Mladen Dolar, A Voice and Nothing More Review". International Journal of Communication. 2: 826–829. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Mladen Dolar - The European Graduate School". egs.edu. Marrë më 2016-12-07. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)