Jump to content

Alphonse Tavan

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Alphonse Tavan
Alphonse Tavan në 1897
U lind në9 Mars 1833
Vdiq12 maj 1905(1905-05-12) (72 vjeç)
Châteauneuf-de-Gadagne, Vaucluse, Provence-Alpes-Côte d'Azur, Francë
ProfesioniPoet

Alphonse Tavan (9 mars 1833 - 12 maj 1905) ishte një poet francez provansal .

Më 21 maj 1854, ai bashkëthemeloi lëvizjen Félibrige me Joseph Roumanille, Frédéric Mistral, Théodore Aubanel, Jean Brunet, Paul Giéra dhe Anselme Mathieu . [1]

Ai botoi një përmbledhje me poezi romantike në provansale, Amour e plour, në 1876. [2]

Ai mori pjesë në pesëdhjetëvjetorin e Felbrixhit më 22 maj 1904 me Mistralin; të gjithë bashkëthemeluesit e tjerë kishin vdekur. [2]


Bust në Châteauneuf-de-Gadagne.
  1. ^ Joep Leerssen, Ann Rigney, Commemorating Writers in Nineteenth-Century Europe: Nation-Building and Centenary Fever, London: Palgrave Macmillan, 2014, chapter 7
  2. ^ a b Alphonse Tavan (1833-1905), Bibliothèque nationale de France