Jump to content

Paul Giera

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Paul Giéra
Paul Giéra in 1854
U lind në22 Janar 1816
Vdiq26 prill 1861(1861-04-26) (45 vjeç)
Avinjon, Vaukluzë, Provenca-Alpet-Bregu i Kaltër, Francë
ProfesioniPoet

Paul Giéra (22 janar 1816 - 26 prill 1861) ishte një poet francez provansal .

Paul Giéra lindi më 22 janar 1816 në Avignon . [1] Babai i tij ishte Jean Baptiste Joseph Giéra dhe nëna e tij, Marie Madeleine Marguerite Crillon. [1]

Giéra ishte pronar i Château de Font-SégugneChâteauneuf-de-Gadagne .

Më 21 maj 1854, ai ftoi Joseph Roumanille, Frédéric Mistral, Théodore Aubanel, Alphonse Tavan, Jean Brunet dhe Anselme Mathieu, ku themeluan lëvizjen Félibrige . [2]

Ai vdiq më 26 prill 1861 në qytetin e tij të lindjes, Avignon. [1]

Kolegji Paul Giéra në Avignon u emërtua në nder të tij. Ajo u mbyll në vitin 2009 për shkak të mungesës së fondeve publike. [3]

Gymnase Paul Giéra në Avignon u emërua gjithashtu në nder të tij. [4]

  1. ^ a b c Antonin Paul Louis Ange François Giéra, GeneaNet
  2. ^ Joep Leerssen, Ann Rigney, Commemorating Writers in Nineteenth-Century Europe: Nation-Building and Centenary Fever, London: Palgrave Macmillan, 2014, chapter 7
  3. ^ Unanimité surprise pour le collège Giéra d'Avignon, Vaucluse Matin, 27/09/2009
  4. ^ Mappy