Jump to content

Anselme Mathieu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Anselme Mathieu
U lind në21 Prill 1828
Vdiq8 shkurt 1895(1895-02-08) (66 vjeç)
ProfesioniPoet

Anselme Mathieu (21 prill 1828 - 8 shkurt 1895) ishte një poet francez provansal .

Anselme Mathieu lindi më 21 prill 1828 në Châteauneuf-du-Pape. [1] [2] [3] Prindërit e tij ishin pronarët e brezit së katërt të Domaine Mathieu, një vresht ende në funksion sot. [2]

Mathieu ishte një poet provansal. [1] Ai botoi poezi në Armana prouvençau me pseudonimin Félibre di Poutoun. [2]

Më 21 maj 1854, ai bashkëthemeloi lëvizjen Félibrige me Joseph Roumanille, Frédéric Mistral, Théodore Aubanel, Jean Brunet, Paul Giéra dhe Alphonse Tavan . [2]


Ai botoi La Farandole, një përmbledhje me poezi, në 1862. [2] Mistral kontribuoi në parathënien. [2]

Mathieu i prezantoi bashkëthemeluesit e Felibrixhit verën e kuqe të prodhuar nga vreshti i familjes së tij. [2] Për më tepër, ai e prezantoi atë me Alphonse Daudet, një shkrimtar tjetër nga Provence, i cili e quajti atë "mbretëror, perandorak, pontifikal". [2]

Për më tepër, Mathieu prezantoi Alexandre Dumas dhe Alphonse de Lamartine, dy shkrimtarë nga Parisi, me këtë verë. [2]

  1. ^ a b Anselme Mathieu (1828-1895), Bibliothèque nationale de France
  2. ^ a b c d e f g h i "Fédération Alphone Daudet: Les chemins d'Alphonse Daudet: Châteauneuf-du-Pape". Arkivuar nga origjinali më 8 maj 2021. Marrë më 21 nëntor 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Adophe von Bever, Les poètes du terroir, Paris: Charles Delagrave, 1911-1914, p. 389