Altin Lala

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Altin Lala
[[Skeda:Altin lala.jpg|250px]]
Të dhëna personale
Emri i plotë Altin Lala
Datëlindja (1975-11-18) 18 Nëntor, 1975 (42 vjeç)
Vendlindja Tiranë, Shqipëri
Pozicioni mesfushor mbrojtës
Të dhëna mbi klubin
Klubi i tanishëm Hannover 96
Numri 8
Klube profesioniste
Vitet Klubi Ndeshje (Gola)
1984-1993
1994-1998
1998-
Dinamo Tirana
Borussia Fulda
Hannover 96
00- 000(-)
00- 000(-)
264 0(10)
Kombëtarja**
Vitet Shteti Ndeshje (Gola)
1994 - akoma Shqipëria 071 00(3)


Altin Lala lindi më 18 nëntor 1975 në Tiranë, është futbollist shqiptar që luan në ekipet e fubollit jashtë vëndit si dhe për kombëtaren shqiptare të futbollit.

Altini karrierën e tij në sportin e futbollit e filloi në Dinamo1996, ku ishte antar i klubit deri më 1997. Pastaj luajti për ekipin e Borusia Fulda-s (org. Borussia Fulda) gjatë viteve 1997-1998. Ndërsa nga viti 1998 luan për ekipin Hanover 96, (gjer. Hannover 96). Në sezonin e viteve 2001-2002, ekipi i tij aktual arriti që të futet në Bundesligën gjermane. Ndërsa si kapiten i këtij ekipi është që nga viti 2004. Altini në klubin e tij aktual luan në pozicionin e mesfushorit defensiv dhe është i njohur për gadishmërinë e tij në fushë, shpirtin garues dhe profesionalizmin e lartë, për të cilen gjermanët edhe i kanë dhënë nofkën "Xhuxhi Luftetar" (gjer. der Kampfzwerg)

Për kombëtaren shqiptare, Altini ka dhënë kontribuin e tij në një numër të madh ndeshjesh dhe deri më tani ka shënuar edhe dy gola.Vazhon të jetë aktiv dhe njekohesisht mban dhe shiritin e kapitenit me meritë.

Klubet[redakto | redakto tekstin burimor]

Altini karrierën e tij në sportin e futbollit e filloi në Dinamo më 1996, ku ishte antar i klubit deri më 1997. Pastaj luajti për ekipin e Borusia Fulda-s (org. Borussia Fulda) gjatë viteve 1997-1998. Ndërsa nga viti 1998 luan për ekipin Hanover 96, (gjer. Hannover 96). Në sezonin e viteve 2001-2002, ekipi i tij aktual arriti që të futet në Bundesligën gjermane. Ndërsa si kapiten i këtij ekipi është që nga viti 2004. Altini në klubin e tij aktual luan në pozicionin e mesfushorit defensiv dhe është i njohur për gadishmërinë e tij në fushë, shpirtin garues dhe profesionalizmin e lartë, për të cilen gjermanët edhe i kanë dhënë nofkën "Xhuxhi Luftetar"

Sukseset[redakto | redakto tekstin burimor]

Altini ndihmoi skuadren e tij Hannover 96 qe te qendronte ne Bundesligen gjermane fale shpirtit luftarak dhe fale motivimit qe u jepte lojtareve te skuadres se tij Altini luajti shume ndeshje edhe me kombetaren shqipetare , duke qene dhe pika kyc e kombetares , mesa duket tradita e Lala-ve vazhdon pasi se shpejti do ti bashkohet edhe sulmuesi i K.F Tiranes "Fatos Lala"

Jeta dhe karriera tij[redakto | redakto tekstin burimor]

Altin Lala lindi më 18 nëntor 1975 në Tirane .Origjina e tij eshte Kukesi . Qe ne moshe te re ai filloi te merrej me futboll ku u aktivizua me skuadren e Dinamos ... Atje ai u dallua si nje nder fubollistet me te mire dhe keto paraqitje te mira rane ne sy te drejtuesve te Borussia Fulda te cilat i ofruan nje kontrate 1-vjecare te cien ai e pranoi . Ai kaloi nje sezon te mrekullueshem atje dhe pas 1 viti tek Borusia fulda u transferua tek Hannover 96 ne te cilen ne vitin 2004 u be edhe kapiten . Ne vitin 2011 ai dhe doreheqjen nga futbolli dhe tani ai perkujtohet si nje nder legjendat e Hannover 96 ... Tani momentalisht eshte trajner i ekipit te 19-vjecareve te Bayern Munchen , skuader ku militon edhe kusheriri i tij , Sulmuesi Fatos LALA

Shiko dhe këtë[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]