Altkirch

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Vjekishë/Altkirsh
Àltkìrech (Alzasisht)
Altkirch (Gjermanisht)
Nënprefekturë dhe Komunë
Qëndra historike e Vjekishës/Altkirshit
Qëndra historike e Vjekishës/Altkirshit
Stema Vjekishë/Altkirsh
VendiFranca
RajoniGrand Est
DepartamentiHaut-Rhin
QarkuAltkirch
KantoniAltkirch
NdërkomunalitetCC Sundgau
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) Nicolas Jander[1]
Sipërfaqja
1
9.540 km2 (3.683 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
5.658
 • Dendësia590/km2 (1,500/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
68004 /68130
Kodet e telefonimit0389
Lartësia274–392 m (899–1,286 ft)
(avg. 310 m or 1,020 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Altkirch ( Frëngjisht: [altkiʁʃ]  ( dëgjoni) , Gjermanisht: Altkirch [ˈaltkɪʁç] ; Alzasisht: Àltkìrech ; Shqip: Vjekisha/Altkirshi) është aktualisht një komunë në departamentin Haut-Rhin në Alsace. [2]

Qyteti konsiderohet tradicionalisht si kryeqyteti i Sundgaut .

Etimologjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emri i komunës do të thotë kishë e vjetër ( Alsatisht: Àlta Kìrech ose Àlta Kìrech ; gjermanisht: Alte Kirche).

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Altkirshi

Numri i banorëve prej 5500 është mjaft gënjyes pasi rreth 15.500 njerëz ndodhen në qytet në një ditë të zakonshme pune (4500 punojnë, 3000 studiojnë, 3000 për trajtim mjekësor dhe 5000 të tjerë të ndarë midis pazareve, zyrave administrative, aktiviteteve kulturore dhe sportive).

Popullsia në vite
VitiPop.±%
19685.118—    
19755.319+3.9%
19825.268−1.0%
19905.090−3.4%
19995.386+5.8%
20075.644+4.8%
20125.747+1.8%
20175.737−0.2%
  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires" (në frëngjisht). data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises. 13 shtator 2022.
  2. ^ INSEE commune file