Ambrose Bierce

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ambrose Bierce pikturuar nga John Herbert Evelyn Partington

Ambrose Gwinnett Bierce (24 qershor 1842[1] – rreth vitit 1914[2]) ishte shkrimtarë, gazetarë, poetë dhe veteran amerikanë i luftës civile. Ai ishte me prejardhje angleze; të gjithë paraardhësit e tij erdhën në Amerikën Veriore mes vitit 1620 dhe 1640.[3] Ai u zhduk dhe thuhet se ishte në udhëtim me ushtarët rebel dhe që nga atëhere nuk është parë asnjëherë.

Karriera ushtarake[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në fillim të Luftës Civile Amerikane, Bierce u regjistrua në këmbësorinë e 9-të të Indianës të Ushtrisë së Bashkimit. Ai mori pjesë në operacionet në Virxhininë Perëndimore (1861), ishte i pranishëm në Betejën e Filipineve (veprimi i parë i organizuar i luftës) dhe mori vëmendjen e gazetës për shpëtimin e tij të guximshëm nën zjarr të një shoku të plagosur rëndë në betejën e malit Rich. Në shkurt të vitit 1862 u ngarkua një toger i parë dhe shërbeu në stafin e Gjeneralit William Babcock Hazen si inxhinier topografik, duke bërë harta të fushave të mundshme beteje.

Bierce luftoi në Betejën e Shilohit (prill 1862), një përvojë e tmerrshme që u bë burim për disa tregime të shkurtra dhe në kujtimin "Çfarë kuptova Shiloh". Si një oficer i stafit, Bierce u bë i njohur për gjeneralët kryesorë si George H. Thomas dhe Oliver O. Howard, të cilët të dy mbështetën kërkesën e tij për pranim në West Point në maj 1864. Gjenerali Hazen besonte se Bierce do të diplomonte nga akademia ushtarake "me dallim" dhe William T. Sherman gjithashtu miratuan aplikimin për pranim edhe pse duke deklaruar se ai nuk kishte njohuri personale me Bierce.[4] Në qershor 1864, Bierce pësoi një plagë të rëndë kokë në Betejën e Malit Kennesaw,[5] dhe kaloi pjesën tjetër të verës, duke u kthyer në detyrën aktive në shtator. Ai u shkarkua nga ushtria në janar 1865.

Karriera e tij ushtarake rifilloi, megjithatë, mes vitit 1866, kur ai u bashkua me gjeneralin Hazen si pjesë e një ekspedite për të inspektuar postat ushtarake në Fushën e Madhe. Ekspedita udhëtuar me kuaj dhe kamionçina nga Omaha, Nebraska, duke arritur në fund të vitit në San Francisko, Kaliforni.

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bierce u martua me Mary Ellen "Mollie" Day më 25 dhjetor 1871. Ata kishin tre fëmijë: dy djem Day (1872–1889)[6] dhe Leigh (1874–1901)[6] dhe një vajzë Helen (1875–1940). Të dy djemtë e tij vdiqën para tij. Day bëri vetëvrasje pas refuzimit romantike,[7][8] dhe Leigh vdiq prej pneumonisë e lidhur me alkoolizëm.[6] Bierce u nda nga gruaja e tij në vitin 1888, pasi zbuloi letra kompromentuar të saj dërguar nga një admirues. Ata u divorcuan në itin 1904.[6] Mollie Day Bierce vdiq në vitin e ardhshëm.

Bierce vuante nga astma gjatë tërë jetës së tij,[9] si dhe nga plagët e luftës.[10]

Punimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Botuar pas vdekjes[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Poezi
 • An Invocation (San Francisco: John Henry Nash/Book Club of California, 1928)
 • The Lion and the Lamb (Berkeley: Archetype Press, 1939)
 • A Vision of Doom, Donald Sidney-Fryer, ed. (West Kingston, R.I.: Donald M. Grant, Publisher 1980)
 • Poems of Ambrose Bierce, M. E. Grenander, ed. (Lincoln: Universiteti i Nebraskës, 1995)
Gazetari
 • Selections from Prattle, Carroll D. Hall, ed. (San Francisco: Book Club of California, 1936)
 • The Ambrose Bierce Satanic Reader, Ernest Jerome Hopkins, ed. (Garden City, NY: Doubleday, 1968)
 • Skepticism and Dissent: Selected Journalism from 1898-1901, Lawrence I. Berkove, ed. (Ann Arbor: Delmas, 1980)
Autobiografi
 • Iconoclastic Memories of the Civil War: Bits of Autobiography (Girard, KS: Haldeman-Julius, c. 1927)
 • Battle Sketches (London: First Editions Club, 1930)
 • A Sole Survivor: Bits of Autobiography, S. T. Joshi dhe David E. Schultz, eds. (Knoxville: Universiteti Tennessee, 1998)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Floyd 1999, f. 18.
 2. ^ D'Ammassa, Don (2006). Encyclopedia of Fantasy and Horror Fiction. New York: Facts On File, Inc. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Ambrose Bierce: Alone in Bad Company By Roy Morris
 4. ^ National Archives, RG 94, Entry243, Microfilm M688, Roll 235
 5. ^ "1861–67. The Civil War", The Ambrose Bierce Project (timeline) (në anglisht), arkivuar nga origjinali më 4 shtator 2009, marrë më 28 qershor 2018.
 6. ^ a b c d Floyd 1999, f. 19.
 7. ^ Morris 1999, ff. 206–08, 238.
 8. ^ "Along the Pacific Coast". Sacramento Daily Record-Union. 27 korrik 1889. fq. 1. Marrë më 2015-12-11. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Floyd 1999, ff. 19–20.
 10. ^ "Ambrose Bierce" (në anglisht). The Literarure Network.