Jump to content

Andreas Kaplan

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Andreas Kaplan
Andreas M. Kaplan
Andreas M. Kaplan
U lind më (1977-10-05) 5 tetor 1977 (46 vjeç)
Munih, Gjermani
Kombësiagjermanisht

Andreas Kaplan (lindur më 5 tetor 1977 në Munih, Gjermani) është profesor i transformimit digjital, veçanërisht inteligjenca artificiale dhe botët virtuale, dhe një ekspert i arsimit të lartë.[1] Ai shërben si kryetar i Universitetit Logjistik të Kühne.[2] Më parë, Kaplan ka shërbyer si rector i Fakultetit të Biznesit ESCP, pjesë e Sorbonne Alliance.

Kërkimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kërkimi i Kaplan-it trajton transformimin digjital të shoqërisë, veçanërisht për shkak të avancimeve në inteligjencën artificiale dhe në komunikimet e rrjeteve sociale. Një studim nga Stanford e përfshin Kaplan-in në grupin e shkencëtarëve më të cituar dhe më me ndikim në botë.[3]Google Scholar, Kaplan citohet mbi 40 000 herë.[4]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kaplan-i e nisi karrierën e tij në Sciences Po Paris dhe ESSEC para se të kalonte në Fakultetin e Biznesit ESCP ku mori pozicionin e rektorit. Aktualisht ai shërben si kryetar i Universitetit Logjistik të Kühne. Kaplan-i është një prej anëtarëve themelues të "Qendrës Evropiane për Konkurrencën Digjitale" dhe anëtar i këshillit të arsimit ekzekutiv të Universitetit Kozminski.[5]

Arsimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kaplan-i vjen me habilitet nga Universiteti i Sorbonës dhe një doktoraturë nga Universiteti i Këlnit dhe HEC Paris. Ai ka marrë MPA nga "École Nationale d’Administration", MBA nga "ThePower Business School", MSc nga ESCP, dhe BSc nga Universiteti i Munihut "Ludwig-Maximilians".[6]

Publikimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Kaplan, Andreas (2022). Artificial Intelligence, Business and Civilization: Our Fate Made in Machines. United Kingdom: Routledge. ISBN 9781032155319.
  • Kaplan, Andreas (2022). Digital Transformation and Disruption of Higher Education. United Kingdom: Cambridge University Press. ISBN 9781108838900.
  • Kaplan, Andreas (2021). Higher Education at the Crossroads of Disruption: The University of the 21st Century, Great Debates in Higher Education. United Kingdom: Emerald Publishing. ISBN 9781800715042.
  • Kaplan Andreas (October 2015) European business and management. Sage Publications Ltd., London. ISBN 9781473925144

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ California Management Review Insights
  2. ^ Andreas Kaplan new President of Kühne Logistics University
  3. ^ Ioannidis, John P. A.; Baas, Jeroen; Klavans, Richard; Boyack, Kevin W. (2019). "A standardized metrics author database annotated for scientific field". PLOS Biology. 17 (8): e3000384
  4. ^ Google Scholar
  5. ^ Professionals Need to Keep Their Skills Fresh. Will They Turn to Higher Ed? Harvard Business Publishing
  6. ^ Nomination : Un nouveau directeur pour les campus parisiens d'ESCP BS