Andrei Bubnov

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Andrei Bubnov në pullën postare sovjetike, 1984

Andrei Sergeyevich Bubnov (Rusisht: Андрей Сергеевич Бубноv; 23 mars 1883 – 1 gusht 1938)[1] ishte udhëheqë revolucionar Bolshevik në Rusi dhe anëtar i Opozitës së Majtë.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bubnov ka lindur në Ivanovo-Voznesensk në guvernatorin Vladimir (tani Ivanovo, Rusi) më 23 mars 1883[2] në një familje lokale të tregtarëve rusë.[3] Ai u përjashtua nga Universiteti i Moskës për aktivitete revolucionare.[2] Ai studioi në Institutin Bujqësor të Moskës dhe ndërsa një student iu bashkua Partisë Punëtore Sociale Demokratike të Rusisë (RSDLP) në vitin 1903. Ai ishte një mbështetës i fraksionit bolshevik të partisë. Në verën e vitit 1905, ai u bashkua me komitetin e partisë Ivanono-Voznesensk, dhe ishte delegat i tyre në Konferencat e 4-të (1906) dhe të 5-të (1907) në Stokholm dhe Londër. Në vitin 1907-08, ai ishte anëtar i komitetit të RSDLP në Moskë dhe i komitetit bolshevik për Rajonin Qendror Industrial. Ai u arrestua në vitin 1908. Me lirimin e tij nga burgu në vitin 1909 Bubnov u bë agjent i Komitetit Qendror në Moskë. Ai u arrestua përsëri në vitin 1910 dhe u internua në një kështjellë. Pas lirimit të tij në vitin 1911, ai u dërgua për të organizuar punëtorë në Nizhny Novgorod. Prej andej, ai ishte një nga organizatorët e Konferencës së Pragës të janarit 1912, e para që përjashtoi të gjithë anëtarët e RSDLP që nuk ishin bolshevikë. Ai ishte i arrestuar në kohën e konferencës, por në mungesë të tij u zgjodh anëtar i Komitetit Qendror të të gjithë bolshevikëve. Më pas, ai u dërgua në Shën Petersburg për të ndihmuar në fillimin e Pravda, dhe për të punuar me fraksionin bolshevik në Duma e Katërt. Ai u arrestua përsëri dhe u deportua në Kharkov.

Me shpërthimin e Luftës së Parë Botërore Bubnov u përfshi në lëvizjen kundër luftës. Ai ishte, por u arrestua së shpejti dhe u deportua në Poltava. Ai u shpërngul në Samara, ku u arrestua në tetor 1916 - për herë të trembëdhjetë, gjithsej - dhe u dëbua në Siberi.[4] Bubnov u kthye në Moskë më 1917 pas Revolucionit të shkurtit. Ai u bashkua me sovjetikun e Moskës dhe, në Konferencën e 6-të të Partisë në korrik 1917, ai u zgjodh në komitetin e tij qendror. Në gusht, ai u transferua në Petrograd. Pak para Revolucionit të tetorit, ai u zgjodh si një nga shtatë anëtarët e politbyrove të para bolshevike së bashku me Leninin, Zinovievin, Kamenevin, Trockin, Stalinin dhe Sokolnikovin.[2][5] Si anëtar i Komitetit Revolucionar Ushtarak, ai ndihmoi në organizimin e Revolucionit të tetorit, por në shkurt të vitit 1918 ai ishte nga anëtarët kryesorë të fraksionit komunist të majtë, i cili kundërshtoi vendimin e Leninit për të nënshkruar Traktatin e Brest-Litovsk, për t'i dhënë fund luftës me Gjermaninë.[6] Gjatë Luftës Civile të Rusisë, Bubnov u bashkua me Ushtrinë e Kuqe dhe luftoi në Frontin e Ukrainës. Pas luftës ai u bashkua me Komitetin e Partisë së Moskës dhe u bë anëtar i Opozitës së Majtë.

Andrei Bubnov (me uniformë ushtarake) dhe Maria Ulyanova në takimin e korrespondentëve të lajmeve të punëtorëve dhe fshatarëve 1926.

Nën pseudonimin Kisanko, ai udhëtoi në Guangzhou, Kinë, për të udhëhequr një ekip të këshilltarëve sovjetik të nacionalistëve,[2] pastaj një bashkëpunim të ngushtë me komunistët. Pas Incidenti i Zhongshanit më 20 mars 1926, ai përfundoi një marrëveshje me nacionalistin e ri, Chiang Kai-shek. Ai u kujtua me kërkesën e Chiang muajin e ardhshëm. Më pas ai ka punuar me Grigori Voitinsky dhe Fyodor Raskolnikov në "Tezat paraprake mbi gjendjen në Kinë", i cili u prezantua në ECCI në nëntor dhe dhjetor të atij viti.[2]

Në vitin 1929, ai u zëvendësua nga Lunacharsky si Komisar i Popullit për Arsim. Si komisar ai i dha fund periudhës së praktikave arsimore progresive dhe eksperimentale dhe ia vuri theksin trajnimit në aftësitë praktike industriale.

Ai u arrestua nga NKVD gjatë terrorit të madh më 17 tetor 1937 dhe u përjashtua nga Partia e Komitetit Qendror në nëntor 1937. Të dhënat nga koha, të cilat nuk janë bërë publike deri në vitet 1980 dhe 1990, tregojnë se ai u dënua me vdekje më 1 gusht 1938 dhe u qëllua të njëjtën ditë.</ref name=death>

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Жертвы политического террора в СССР". Lists.memo.ru. Marrë më 2013-06-13. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ a b c d e "Andrei Bubnov", Biographical Dictionary of the Comintern {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Guide to the history of the Communist Party and the Soviet Union". Knowbysight.info. Marrë më 2013-06-13. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Shmidt, O.Yu. (chief editor), Bukharin N.I.; etj. (1927). Большая Советская Энциклопедия, volume 7. Moscow. fq. 763. {{cite book}}: |first1= ka emër të përgjithshëm (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Dmitri Volkogonov, Lenin. A New Biography, translated and edited by Harold Shukman (New York: The Free Press, 1994), p. 185.
  6. ^ Schapiro, Leonard (1965). The Origin of the Communist Autocracy, Polkitical Opposition in the Soviet State: First Phase, 1917-1922. New York: Frederick A. Praeger. fq. 106–07. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)