Anija ushtarake

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një grup pune i Flotës së AtlantikutMarinës së Shteteve të Bashkuara në 1959. Anijet përfshijnë 1 aeroplanmbajtëse, 2 nëndetëse dhe 7 shkatërrues.

Një anije ushtarake (ose ndonjëherë varkë ushtarake, në varësi të klasifikimit) përdoret nga një marinë. Anijet ushtarake dallohen nga ato civile sipas ndërtimit dhe qëllimit. Në përgjithësi, anijet ushtarake janë elastike ndaj dëmtimeve dhe janë të armatosura me sisteme armësh, megjithëse armatimi në transportin e trupave është i lehtë ose nuk ekziston.

Anijet detare të projektuara kryesisht për luftë detare quhen luftanije, në krahasim me operacionet mbështetëse (anijet ndihmëse) ose operacionet e kantierit detar.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]