Jump to content

Ant-Man (film)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ant-Man
Regjia ngaPeyton Reed
Skenari nga
Historia nga
  • Edgar Wright
  • Joe Cornish
Bazuar nëAnt-Man
nga Stan Lee
Larry Lieber
Jack Kirby
ProdhuesiKevin Feige
Luajnë
KinematografiaRussell Carpenter
Montazhi
MuzikaChristophe Beck

Kompania prodhuese
Shpërndarë ngaWalt Disney Studios
Motion Pictures
Data e publikimit
29 qershor 2015 (Dolby Theatre)
17 korrik 2015 (Shtetet e Bashkuara)
Kohëzgjatja
117 minuta[1]
ShtetiShtetet e Bashkuara
GjuhaAnglisht
Buxheti$130–169.3 million[2][3][4]
Fitimi$519.3 million[2]

Ant-Man është një film superhero amerikan i vitit 2015 i bazuar në personazhet e Marvel Comics me të njëjtin emër: Scott Lang dhe Hank Pym. Prodhuar nga Marvel Studios dhe shpërndarë nga Walt Disney Studios Motion Pictures, është filmi i 12-tëMarvel Cinematic Universe (MCU). Filmi u drejtua nga Peyton Reed nga një skenar i ekipeve shkrimore të Edgar Wright dhe Joe Cornish, dhe Adam McKay dhe Paul Rudd. Në film luajnë Rudd si Scott Lang / Ant-Man, Evangeline Lilly, Corey Stoll, Bobby Cannavale, Michael Peña, Tip "T.I." Harris, Anthony Mackie, Wood Harris, Judy Greer, Abby Ryder Fortson, David Dastmalchian, and Michael Douglas si Hank Pym.

Zhvillimi i Ant-Man filloi në prill 2006 me punësimin e Wright për të drejtuar dhe bashkë-shkruajtur me Cornish. Deri në prill 2011, Wright dhe Cornish kishin përfunduar tre drafte të skenarit dhe Wright shkrepi pamjet testuese për filmin në korrik 2012. Paraprodhimi filloi në tetor 2013 pasi u pezullua në mënyrë që Wright të mund të përfundonte The World's End (film)The World's End. Casting filloi në dhjetor 2013, me punësimin e Rudd për të luajtur Lang. Në maj 2014, Wright u largua nga projekti duke përmendur dallimet krijuese, megjithëse ai ende mori kredite për skenarin dhe tregimin me Cornish. Muajin pasues, Reed u soll për të zëvendësuar Wright, ndërsa McKay u punësua për të kontribuar në skenar me Rudd. Xhirimet u zhvilluan midis gushtit dhe dhjetorit 2014 në San Francisko dhe Metro Atlanta.

Ant-Man mbajti premierën e tij botërore në Dolby TheatreHollywood, Los Angeles, më 29 qershor 2015 dhe u publikua në Shtetet e Bashkuara më 17 korrik, si filmi i fundit në Fazën e Dytë të MCU. Ai fitoi më shumë se 519 milionë dollarë në mbarë botën dhe mori vlerësime pozitive nga kritikët, të cilët përgjithësisht mirëpritën aksionet më të vogla të filmit se filmat e tjerë të MCU, si dhe aktorët e tij (veçanërisht Rudd, Peña, Lilly dhe Douglas), humorin dhe efektet vizuale. Janë publikuar dy vazhdime: Ant-Man and the Wasp (2018) dhe Ant-Man and the Wasp: Quantumania (2023).

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1989, shkencëtari Hank Pym jep dorëheqjen nga S.H.I.E.L.D. pasi zbuluan përpjekjen e tyre për të përsëritur teknologjinë e tij të kostumit Ant-Man. Duke besuar se teknologjia do të ishte e rrezikshme nëse përsëritet, Pym zotohet ta fshehë atë për sa kohë që ai jeton. Në ditët e sotme,[a] vajza e larguar e Pymit, Hope van Dyne dhe ish-protezhi, Darren Cross, e kanë detyruar atë të largohet nga kompania e tij, Pym Technologies. Cross është afër përsosjes së një kostumi të tij në tkurrje, Kostumi i Verdhë, i cili tmerron Pym.

Pas lirimit të tij nga burgu, hajduti me qëllime të mira Scott Lang zhvendoset me shokun e tij të vjetër të qelisë, Luis. Lang viziton vajzën e tij Cassie pa paralajmërim dhe dënohet nga ish-gruaja e tij Maggie dhe i fejuari i saj nga policia, Paxton, për mosdhënien e mbështetjes për fëmijët. Në pamundësi për të mbajtur një punë për shkak të dosjes së tij kriminale, Lang pranon të bashkohet me ekipin e Luis dhe të kryejë një vjedhje. Lang hyn në një shtëpi dhe plas kasafortën e saj, por gjen vetëm atë që ai beson se është një kostum i vjetër me motor, të cilin e merr në shtëpi. Pasi provon kostumin, Lang zvogëlohet aksidentalisht në madhësinë e një insekti. I tmerruar nga përvoja, ai e kthen kostumin në shtëpi, por në dalje e arrestojnë. Pym, pronari i shtëpisë, viziton Lang në burg dhe kontrabandon kostumin në qelinë e tij për ta ndihmuar atë të shpërthejë.

Pym, i cili manipuloi Lang përmes një Luis të paditur për të vjedhur kostumin si provë, dëshiron që Lang të bëhet Ant-Man i ri për të vjedhur Jellowjacket nga Cross. Pasi kishin spiunuar Krosin pasi zbuluan qëllimet e tij, Hope dhe Pym stërvitin Lang për të luftuar dhe për të kontrolluar milingonat. Ndërsa Hope ushqen pakënaqësi ndaj Pym për vdekjen e nënës së saj Janet, ai zbulon se Janet, e njohur si Grerëza, u zhduk në një Quantum Realm nënatomike ndërsa çaktivizonte një raketë bërthamore sovjetike në vitin 1987. Pym paralajmëron Lang se ai mund të pësojë një fat të ngjashëm nëse e shkel rregullatori i kostumit të tij. Ata e dërgojnë atë për të vjedhur një pajisje që do të ndihmojë në grabitjen e tyre nga selia e Avengers, ku ai lufton shkurtimisht Sam Wilson.

Cross perfeksionon Kostumin e Verdhë dhe organizon një ceremoni zbulimi në selinë e Pym Technologies. Lang, së bashku me ekuipazhin e tij dhe një tufë milingonash fluturuese, depërton në ndërtesë gjatë ngjarjes, saboton serverët e kompanisë dhe vendos eksplozivë. Kur ai përpiqet të vjedhë Jellowjacket, ai, së bashku me Pym dhe Hope, kapen nga Cross, i cili synon t'i shesë Hydrës të dy xhaketat e verdha dhe kostumet Ant-Man. Lang çlirohet dhe ai dhe Hope dërgojnë shumicën e agjentëve të Hydra, ndonëse njëri ikën me një shishkë me grimca të Krosit dhe Pym qëllohet. Lang ndjek Cross, ndërsa eksplozivët shpërthejnë, duke shpërthyer ndërtesën ndërsa Pym dhe Hope shpëtojnë.

Cross vesh xhaketën e verdhë dhe sulmon Lang përpara se Lang të arrestohet nga Paxton. Cross e merr Cassie peng për të joshur Lang në një luftë tjetër. Lang kapërcen rregullatorin dhe zvogëlohet në madhësinë nënatomike për të depërtuar në kostum të Cross dhe sabotuar atë për t'u tkurrur në mënyrë të pakontrolluar, duke vrarë në dukje Cross. Lang zhduket në Mbretërinë Kuantike, por arrin të ndryshojë efektet dhe kthehet në botën makroskopike. Nga mirënjohja për heroizmin e Lang, Paxton mbulon Lang për ta mbajtur atë jashtë burgut. Duke parë që Lang mbijetoi dhe u kthye nga Quantium Realm, Pym pyet veten nëse gruaja e tij është gjithashtu gjallë. Më vonë, Lang takohet me Luisin, i cili i thotë se Wilson po e kërkon.

Në një skenë mid-credits, Pym i tregon Hope një kostum të ri prototip të Grerëzës dhe ia ofron asaj. Në një skenë post-credits, Steve Rogers dhe Wilson kanë Bucky Barnes në paraburgim. Në pamundësi për të kontaktuar Tony Stark, Wilson përmend se ai njeh dikë që mund të ndihmojë.

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Ngjarjet e filmit janë vendosur në mesin e vitit 2015, sipas librit The Marvel Cinematic Universe: An Official Timeline (2023),[5] pas ngjarjeve të Avengers: Age of Ultron (2015).[6]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Ant-Man [2D]". British Board of Film Classification (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 4 korrik 2015. Marrë më 3 korrik 2015.
  2. ^ a b "Ant-Man (2015)". Box Office Mojo (në anglisht). Marrë më 3 nëntor 2016.
  3. ^ "2015 Feature Film Study" (PDF). FilmL.A. Inc (në anglisht). fq. 21. Marrë më 16 shkurt 2019.
  4. ^ Sylt, Christian (27 prill 2018). "Disney Reveals Financial Muscle Of 'Avengers: Infinity War'". Forbes (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 3 maj 2018. Marrë më 16 shkurt 2019.
  5. ^ Sandwell, Ian (25 tetor 2023). "Marvel confirms official MCU timeline from Phase 1 to Phase 4". Digital Spy (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 25 tetor 2023. Marrë më 5 nëntor 2023.
  6. ^ Lussier, Germain (22 qershor 2015). "65 Things We Learned on the Set of Marvel's 'Ant-Man'". /Film (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 22 qershor 2015. Marrë më 16 shkurt 2019.