Jump to content

Ant-Man

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Page Stampa:Comics infobox sec/styles.css has no content.

Ant-Man
Informacioni i publikimit
BotuesiMarvel Comics
Paraqitja e parëTales to Astonish #27 (janar 1962) (si Dr. Henry Pym); Tales to Astonish #35 (shtator 1962) (si Ant-Man)
Krijuar ngaStan Lee (co-writer/editor)
Larry Lieber (co-writer)
Jack Kirby (artist)
Informacioni në histori
Alter egoHank Pym
Scott Lang
Eric O'Grady
Chris McCarthy
Zayn Asghar
Team affiliationsAvengers
Fuqitë
 • Forca dhe shkathtësia mbinjerëzore
 • Autoriteti kryesor në kërkimin myrmekologjik
 • Zhvendosja e madhësisë nga pothuajse mikroskopike në ~ 100 këmbë gjigante (të dyja në ekstreme)
 • Ruan forcën e madhësisë normale në gjendje të tkurrur
 • Komunikimi telepatik me milingonat nëpërmjet helmetës kibernetike

Ant-Man (Shqip: Njeriu Milingonë) është emri i disa superheronjve që shfaqen në librat e botuar nga Marvel Comics.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Me kalimin e viteve, një sërë personazhesh të ndryshëm kanë marrë titullin Ant-Man; shumica e tyre kanë qenë të lidhur me Avengers.

Hank Pym[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dr. Henry "Hank" Pym ishte një biofizik dhe ekspert i Qendrës së Operacioneve të Sigurisë, i cili vendosi të ishte Ant-Man origjinal, një superhero pas vdekjes së gruas së tij të parë Maria Trovaya, e cila kishte qenë disidente politike në Hungari. Duke u dashuruar me të dhe duke besuar se shtetësia e tij amerikane do ta mbronte, Maria udhëtoi me Hank në Hungari menjëherë pas martesës së tyre për të filluar jetën e tyre të re së bashku. Fatkeqësisht ata u përballën me agjentë të korruptuar të policisë sekrete. Hank u rrëzua pa ndjenja dhe Maria u vra. Pym ishte shumë i shqetësuar nga vdekja e gruas së tij dhe vendosi të bënte gjithçka që mundi në të ardhmen për të luftuar padrejtësinë. Pasi zbuloi një substancë kimike, të cilën ai e quajti Pym Particles, që do t'i lejonte përdoruesit të ndryshonte madhësinë e tij, ai u armatos me një helmetë që mund të kontrollonte milingonat. Pas kësaj, Pym do të zvogëlohej në madhësinë e një insekti si Ant-Man që zgjidh misteret, duke zgjidhur krimet dhe duke ndaluar kriminelët.[1] Ai shpejt ndau zbulimin e tij me gruan e tij të dytë Janet van Dyne si partnerja e tij në luftën kundër krimit Wasp, kur ai ndihmoi Janet të hakmerrej për vdekjen e babait të saj shkencëtar Vernon van Dyne, i cili u vra nga një alien i lëshuar nga një nga eksperimentet e vetë Vernon.[2] Dyshja do të ishin anëtarë themelues të Avengers, duke luftuar armiqtë e përsëritur si shkencëtari i çmendur Egghead, mutant Whirlwind dhe krijimi robotik i vetë Pym, Ultron.[3] Ndërsa Pym është Ant-Man origjinal, ai ka adoptuar pseudonime të tjera gjatë viteve duke përfshirë Giant-Man, Goliath, Yellowjacket,[2] dhe Wasp pas vdekjes së supozuar të Janet në Secret Invasion.[4] Duke e lënë bosh personin e tij origjinal, pasardhësit e tij kanë marrë rolin Ant-Man ndërsa Pym eksploroi këto identitete të tjera.

Scott Lang[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Scott Lang ishte një hajdut që vendosi të bëhej Ant-Man i dytë pasi vodhi kostumin Ant-Man për të shpëtuar vajzën e tij Cassandra "Cassie" Lang nga një sëmundje e zemrës.[5] Duke u reformuar nga jeta e tij e krimit, Lang shpejt filloi një karrierë me kohë të plotë si Ant-Man me inkurajimin e Hank Pym.[6] Ai u bë një bashkëpunëtor i Fantastic Four[7] dhe më vonë u bë një anëtar me kohë të plotë i Avengers. Për një periudhë kohe ai u takua Jessica Jones.[5] Ai u vra nga Scarlet Witch së bashku me Vision dhe HawkeyeAvengers Disassembled,[8] dhe vajza e tij mori mantelin e tij heroik si Shtat në librin Young Avengers. Ai u kthye në jetë në vitin 2011 në miniserinë The Children's Crusade.

Chris McCarthy[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Chris McCarthy ishte personazhi i tretë që mori titullin Ant-Man, megjithëse shkurtimisht, duke shërbyer vetëm si një pikë komploti për t'i marrë kostumin Ant-Man për Eric O'Grady.[9][10][11] Personazhi, krijuar nga Robert Kirkman dhe Phil Hester, u shfaq për herë të parë në Civil War: Choosing Sides #1 (tetor 2006). Një agjent i nivelit të ulët të S.H.I.E.L.D. që punonte në Helicarrier, McCarthy kishte për detyrë të ruante laboratorin e Dr. Pym. Pas panikut dhe aksidentalisht e rrëzoi Pym pa ndjenja, ai gjeti kostumin më të fundit të Ant-Man, të cilin e përdori menjëherë për ta tkurrur, duke u humbur. McCarthy u kap kur një grup Hydra mbinjerëzorë sulmuan dhe u vranë në kaos.[9][10][11]

Eric O'Grady[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Eric O'Grady ishte personazhi i katërt që mori titullin Ant-Man. O'Grady është një agjent i nivelit të ulët i S.H.I.E.L.D. i cili pengohet me kostumin e Ant-Man.[9] Një burrë me pak moral dhe i gatshëm për të gënjyer, mashtruar, vjedhur dhe manipuluar për të ecur përpara në jetë, O'Grady vodhi armaturën për planet e tij egoiste, të cilat përfshinin përdorimin e statusit të tij si "super-hero" për të joshur gratë.,[10] si dhe të poshtërojë dhe mundojë të tjerët.[11] Ai kishte titullin e tij jetëshkurtër përpara se të bëhej pjesë e ekipeve të tjera, si p.sh. t'i bashkohej Avengers: The Initiative si ekipi i tij i parë dhe më pas t'i bashkohej Thunderbolts përpara se personazhi të vdiste heroikisht ndërsa mbronte një fëmijë kundër zuzarit të njohur si Father.

Criti Noll[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Criti Noll ishte një Super-Skrull që imitoi Hank Pym / Ant-Man për Secret Invasion storyline.[12]

Zayn Asghar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dr. Zayn Asghar funksionon si ekuivalenti i Tokës-14831 i Ant-Man në vitin 2549. Personazhi, i krijuar nga Al Ewing dhe Tom Reilly, u shfaq për herë të parë në Ant-Man Vol. 3 #1 (July 2022). I lindur nga eko-shkencëtarët që punonin për të riparuar dëmet në Tokë të shkaktuara nga All-Father Ultron në Ultron Forever, ai zhvilloi një fiksim me shëlbimin e Hank Pym, krijuesit të Ultron, dhe krijoi Nano Ant Swarm të cilin e përdori për të luftuar paleo-kapitalistët dhe oportunistët e fatkeqësive si Ant-Man. Dr. Asghar filloi të klononte mijëra lloje të milingonave të zhdukura për të rivendosur klimën e botës së tij, por këtyre milingonave u mungonin instinktet e zhvilluara të insekteve. Duke përdorur platformën e kohës së Doctor Doom, ai kthehet në periudhat kohore të tre Ant-Men të mëparshëm për të studiuar metodat e tyre të kontrollit të insekteve për të sintetizuar instinktet artificiale për milingonat e tij, duke ndërvepruar shkurtimisht me secilin prej bashkëkohësve të tij. Ngatërrimi i kohës nga Dr. Asghar rezultoi që All-Baba Ultron të gjente një mënyrë për t'u kthyer në Tokën që pushtoi dikur. Zayn tërheq Pym, Eric O'Grady dhe Scott Lang në kohën e tij. Duke përdorur rrezen e plakjes së Time Master që u soll në të ardhmen nga Lang, Zayn heq plakjen artificiale që e ktheu Ultronin në Gjithë Atin, duke e bërë atë të zhduket në pjesë të panjohura.[13]

Në media të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Television[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Film[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Paul Rudd dhe Michael Douglas portretizuan Scott Lang dhe Hank Pym respektivisht në media të vendosura në Marvel Cinematic Universe.[17]Të dy janë shfaqur në filmat live-action Ant-Man (2015), Ant-Man and the Wasp (2018), Avengers: Endgame (2019), dhe Ant-Man and the Wasp: Quantumania (2023). Përveç kësaj, Lang shfaqet në filmin live-action Captain America: Civil War (2016) ndërsa variantet alternative të linjës kohore të Lang dhe Pym shfaqen në serinë e animuar Disney+ What If...?.

Video lojëra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Një Ant-Man i paidentifikuar shfaqet si një veshje që mund të blihet në Fortnite Battle Royale.
 • Mishërimi i Scott Lang dhe Hank Pym i Ant-Man shfaqet si personazhe të luajtshëm në Lego Marvel's Avengers. Për më tepër, përmbajtja e shkarkueshme e bazuar në filmin MCU Ant-Man u lëshua në një përditësim të mëvonshëm.
 • Mishërimi i Zayn Asghar i Ant-Man shfaqet në Marvel Contest of Champions.

Shiko gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Henry Pym Biography". IGN (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më janar 26, 2013. Marrë më prill 18, 2011.
 2. ^ a b "Secret Invasion Illumination". Marvel.com (në anglisht). 30 maj 2008. Arkivuar nga origjinali më 28 janar 2013. Marrë më 18 prill 2011.
 3. ^ "Psych Ward: Hank Pym". Marvel.com (në anglisht). dhjetor 29, 2008. Arkivuar nga origjinali më prill 23, 2011. Marrë më prill 18, 2011.
 4. ^ "Mighty Avengers: Assemble". Marvel.com (në anglisht). tetor 7, 2009. Arkivuar nga origjinali më tetor 21, 2012. Marrë më prill 18, 2011.
 5. ^ a b "Marvel's 5 Unluckiest Heroes: A Friday the 13th Special Report". Marvel.com (në anglisht). korrik 17, 2007. Arkivuar nga origjinali më tetor 21, 2012. Marrë më prill 18, 2011.
 6. ^ "Ant Man (Scott Lang) Biography". IGN (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më janar 25, 2013. Marrë më prill 18, 2011.
 7. ^ "Take 10: Replacement FF Members". Marvel.com (në anglisht). gusht 25, 2010. Arkivuar nga origjinali më prill 12, 2011. Marrë më prill 18, 2011.
 8. ^ Avengers #500 (September 2004)
 9. ^ a b c Irredeemable Ant-Man #1 (October 2006)
 10. ^ a b c Irredeemable Ant-Man #2 (November 2006)
 11. ^ a b c Irredeemable Ant-Man #3 (December 2006)
 12. ^ The Mighty Avengers #5-6. Marvel Comics.
 13. ^ Ant-Man Vol. 3 #1-4. Marvel Comics.
 14. ^ "Uncovering Marvel's Lost '80s Cartoon Pitches – Robot 6 @ Comic Book Resources". Robot 6 @ Comic Book Resources (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më shtator 22, 2015. Marrë më nëntor 9, 2015.
 15. ^ "NYCC: Marvel's Ant-Man Animated Shorts Coming to Disney XD" (në anglisht). Comic Book Resources. tetor 9, 2016. Arkivuar nga origjinali më gusht 12, 2017. Marrë më qershor 27, 2017.
 16. ^ "Alice! Mickey! Pooh! Spidey! Disney Junior Announces Slate of New Original Series and Shorts, Along With Returning Franchises, Debuting Across Disney+ and Disney Junior Platforms Through 2024 at First-Ever Disney Junior Fun Fest" (në anglisht). Disney Branded Television. 29 prill 2022 – nëpërmjet The Futon Critic.
 17. ^ Kroll, Justin (janar 23, 2014). "Marvel's 'Ant-Man' Moves into Former Superman-Batman Release Date" (në anglisht). Variety. Arkivuar nga origjinali më 5 qershor 2014. Marrë më 23 janar 2014.