Arben Qamil Malaj

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Arben Malaj
Arben Malaj.jpg
Deputet i Kuvendit të Shqipërisë
1997 – vazhdon
Ministër i Financave
mars 1997 – shtator 1998
Ministër i Ekonomisë
gusht 2002 – dhjetor 2003
Ministër i Financave
dhjetor 2003 – shtator 2005
Pasardhësi: Ridvan Bode
Të dhënat personale
Lindi më: 19 shtator 1961
Lindi në: Vlorë
Kombësia: Shqiptar
Profesioni: Politikan
Partia politike: Partia Socialiste


Arben Qamil Malaj, lindi më 19 shtator të vitit 1961Vlorë, është politikan shqiptar.

Edukimi[redakto | redakto tekstin burimor]

Mbaroi studimet në Universitetin e Tiranës, Fakulteti i Ekonomisë, Dega Financë. Tani vepron si profesor i Asociuar në Shkencat Ekonomike ; Doktor i Shkencave Ekonomike.

Veprimtaria profesionale[redakto | redakto tekstin burimor]

1995-1997 Konsulent financiar i pavarur;
1993-1995 Drejtor rajonal i SME-ve dhe manaxher në programin PHARE;
1992-1993 Drejtor i Degës së Bankës së Shtetit, Vlorë;
1993 Lektor i jashtëm në Fakultetin Ekonomik të Universitetit të Tiranës;
1986-1992 Ekonomist i Bankës së Shqipërisë, Dega Vlorë. Lektor në universitete të ndryshme brenda dhe jashtë vendit, botues.

Veprimtaria politike[redakto | redakto tekstin burimor]

2002-2005 Ministër i Ekonomisë.
2002 Guvernator i Shqipërisë në BERZH dhe BIZH; 2000-2002: Kryetar i Grupit Parlamentar të PS-së;
2001-2002 Kryetar i Delegacionit Ndërparlamentar të Kuvendit të Shqipërisë në Parlamentin Evropian ;
1998-2001 Kryetar i Komisionit për Ekonominë, Financat dhe Privatizimin;
2000 Kryetar i Komisionit Parlamentar për Tryezën Ekonomike të Paktit të Stabilitetit ; Sekretar i Komisionit të Posaçëm për Paktin e Stabilitetit ; Kryetar i Delegacionit të Iniciativës së Evropës Qendrore ; anëtar i Komitetit të Përgjithshëm Drejtues të PS-së ;
1997-2001 Deputet në Legjislaturën e XV të Kuvendit të Shqipërisë;
1997-1998 Ministër i Financave në Qeverinë "Aleanca për Shtetin";
1997 Ministër i Financave në Qeverinë e Pajtimit Kombëtar dhe Guvernator i Shqipërisë në BB ;
1992 Zv.Kryetar i PS-së, Vlorë dhe anëtar i Departamentit të Ekonomisë dhe Financave ;