Jump to content

Ashëk Çelebi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Ashëk Çelebi (turqisht: Aşık Çelebi; 1520–1572) i njohur edhe si Piri Mehmed ishte një biograf, poet dhe përkthyes nga Prizreni, ai shërbeu si kadi (gjyqtar) në shumë qytete të Rumelisë. Vepra më e njohur e tij është Shqisat e Poetëve (Meşairü'ş-Şuara) shkruar në vitin 1568. Ka jetuar dhe ka punuar ne nje varg qytetesh dhe vendesh në Ballkan si p.sh. në Prishtinë, Artë, Kratovë, Nikopol, Bullgari, Ruse, Bullgari, Serbi, etj., ndërsa vitet e fundit të jetës i ka kaluar në Shkup ku edhe ka vdekur.[1][2]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Selcuk Aksin Somel (2003), Historical Dictionary of the Ottoman Empire, Scarecrow Press, fq. 25, ISBN 9780810843325, OCLC 50316319 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Ralf Elger, Yavuz Köse (2010), Many ways of speaking about the self : Middle Eastern ego-documents in Arabic, Persian, and Turkish (14th-20th century), Harrassowitz, fq. 17–24, ISBN 9783447062503, OCLC 657597041 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]