Autobiografia e Malcolm X

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Autobiografia e Malcolm X u botua në vitin 1965, si rezultat i një bashkëpunimi midis aktivistit për të drejtat e njeriut Malcolm X dhe gazetarit Alex Haley. Haley bashkautoroi autobiografinë bazuar në një seri intervistash të thella që ai kreu midis 1963 dhe vrasjes së Malcolm X më 1965. Autobiografia është një tregim i konvertimit shpirtëror që përshkruan filozofinë e Malcolm X për krenarinë e zezë, nacionalizmin e zi dhe panafrikanizmin. Pasi udhëheqësi u vra, Haley shkroi epilogun e librit. Ai përshkroi procesin e tyre bashkëpunues dhe ngjarjet në fund të jetës së Malcolm X.

Kur u botua Autobiografia, recensionuesi i New York Times e përshkroi atë si një "libër të shkëlqyeshëm, të dhimbshëm, të rëndësishëm". Në vitin 1967, historiani John William Ward shkroi se do të bëhej një autobiografi klasike amerikane. Në vitin 1998, Time e quajti Autobiografia e Malcolm X si një nga dhjetë librat jofiktiv "që kërkuan lexim". James Baldwin dhe Arnold Perl e adaptuan librin si film; Skenari i tyre siguroi materialin burimor për filmin e Spike Lee në vitin 1992, Malcolm X.

Përmbledhja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Autobiografia e Malcolm X flet për jetën e Malcolm X (1925-1965), i cili ishte një aktivist i famshëm për të drejtat civile të afroamerikanëve dhe për të drejtat e njeriut. Duke filluar nga shtatzënia e nënës së tij, libri përshkruan fëmijërinë e Malcolm në Michigan, vdekjen e babait të tij në rrethana të dyshimta dhe shëndetin mendor të përkeqësuar të nënës së tij që rezultoi në angazhimin e saj për një spital psikiatrik.[1] Pak flitet për rininë e tij në Boston dhe Nju Jork si dhe përfshirjen e tij në banda kriminale. Kjo çoi në arrestimin e tij dhe dënimin pasues të tetë deri në dhjetë vjet burg, nga i cili ai vuajti gjashtë vjet e gjysmë (1946-1952).[2] Libri adreson shërbimin e tij me Elijah Muhamed dhe Nation of Islam (1952-1963) dhe shfaqjen e tij si zëdhënës kombëtar i organizatës. Ajo dokumenton zhgënjimin e tij me dhe largimin nga Nation of Islam në mars 1964, haxhin e tij në Mekë, e cila katalizoi shndërrimin e tij në Islam, dhe udhëtimet e tij në Afrikë.[3] Malcolm X u vra në Audubon Ballroom të Nju Jorkut në shkurt 1965, para se të mbaronin librin. Bashkëautori i tij, gazetari Alex Haley, përmbledh ditët e fundit të jetës së Malcolm X dhe përshkruan në detaje marrëveshjen e tyre të punës, përfshirë pikëpamjet personale të Haley për temën e tij, në epilogun e Autobiografisë.[4]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Dyson 1996, pp. 4–5.
  2. ^ Carson 1995, p. 99.
  3. ^ Dyson 1996, pp. 6–13.
  4. ^ Als, Hilton, "Philosopher or Dog?", in Wood 1992, p. 91; Wideman, John Edgar, "Malcolm X: The Art of Autobiography", in Wood 1992, pp. 104–5.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Dyson, Michael Eric (1996). Making Malcolm: The Myth and Meaning of Malcolm X (bot. Paperback). New York: Oxford University Press USA. ISBN 978-0-19-510285-7. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • Carson, Clayborne (1995). Malcolm X: The FBI File (bot. Mass Market Paperback). New York: Ballantine Books. ISBN 978-0-345-40009-3. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • Dyson, Michael Eric (1996). Making Malcolm: The Myth and Meaning of Malcolm X (bot. Paperback). New York: Oxford University Press USA. ISBN 978-0-19-510285-7. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)