Jump to content

Automjeti luftarak

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Automjetet e ISAF-it në Afganistan.

Një automjet luftarak, i njohur gjithashtu si një mjet luftarak tokësor, është një mjet ushtarak me bazë tokësore që synohet të përdoret për operacione luftarake. Ato ndryshojnë nga mjetet ushtarake jo-luftarake si kamionët në atë që janë të dizajnuara për përdorim në zona luftarake aktive, për t'u përdorur në rolet e mekanizuara të luftës dhe këmbësorisë së lëvizshme.

Klasifikimi i "mjeteve luftarake" është një kategori shumë e gjerë dhe mund të përfshijë automjete të lehta ushtarake, automjete lëvizëse këmbësorie, MRAP, makina të blinduara, transportues të personelit të blinduar, automjete luftarake të këmbësorisë dhe tanke. Automjetet luftarake shpesh (por jo gjithmonë) kanë forca të blinduara të automjeteve, armatim të instaluar dhe hapësirë të mjaftueshme për të transportuar pasagjerë ose materiale; nëse zbatohen dy opsionet e para, automjeti konsiderohet një mjet luftarak i blinduar.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]