Autostradat në Bullgari

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Autostradat në Bullgari janë karrexhata të dyfishta, me autostrada, të dizajnuara për shpejtësi të mëdha. Në vitin 2012, ndryshimet në legjislacion përcaktuan dy lloje autostradash: autostrada dhe superstrada. Dallimet kryesore janë se autostradat kanë korsi emergjente dhe kufiri maksimal i lejuar i shpejtësisë është 140 km/h , [1] ndërsa superstradat 120 km/h [2] Nga fundi i vitit 2019, ishin 807.2 kilometra autostradë në shërbim.

Rrjeti i autostradave Bullgare që nga viti 2019

Në përgjithësi, nuk ka rrugë me pagesë në Bullgari, përveç rrugëve komunale . Dy ura − Ura e Evropës së Re dhe Ura e Danubit janë regjistruar, të dy në pikat kufitare të Danubit për në Rumani . [3] Në prill 2016, agjensia e rrugëve nisi një tender për zbatimin e një sistemi elektronik të mbledhjes së tarifave për automjete më të rënda se 3.5 ton [4] dhe kontrata u nënshkrua në janar 2018. [5]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Afati kohor i ndërtimit të autostradave

Plani fillestar për ndërtimin e autostradave daton që nga viti 1973, kur qeveria e Bullgarisë Socialiste miratoi një rezolutë për ndërtimin e një unaze automobilistike, që përfshin vendin dhe përbëhet nga tre autostradë - Trakia, Hemus dhe Cherno More. [6] Nga ndryshimet demokratike në 1990, u ndërtuan 273 km autostradë në Bullgari. [7] Deri në vitin 2007, viti i pranimit në BE, kjo ishte rritur në afro 420 km me fonde kryesisht shtetërore. Pranimi në BE i vendit në 2007 dhe përmirësimi në vitet e fundit përdorimi i fondeve të caktuara të BE-së i mundësoi Bullgarisë të shpejtojë zgjerimin e rrjetit të autostradës së saj. Që nga dhjetori i vitit 2018, 800 kilometres (497 mi) të autostradave janë në shërbim, me 38 kilometres (24 mi) duke qenë nën faza të ndryshme të ndërtimit.

Autostrada e parë e kompletuar plotësisht ishte autostrada Lyulin, e caktuar më pas A6, që lidh Sofjen me Pernikun dhe shkrirjen e mëtejshme me autostradën Struma (A3) që vazhdon për në Greqi në vendkalimin kufitar Kulata, e hapur në 2011. Sidoqoftë, në vitin 2018, qeveria vendosi të bashkojë autostradën Lyulin në autostradën Struma pasi që të dy po formojnë një rrugë të ndërprerë nga Sofja për në Greqi.

Pas 40 vitesh ndërtim, autostrada e parë e madhe, që përfshin 360 km, Trakia (A1) u përurua në 15 korrik 2013, duke lidhur kështu kryeqytetin Sofje dhe Burgas, në bregdetin e Detit të Zi . [8] Dy vjet më vonë, më 29 tetor 2015, në shërbim hyri pjesa e fundit e mbetur e autostradës Maritsa (A4), që u degëzua nga A1 afër Chirpan dhe u lidh me kufirin e Turqisë në pikën e kontrollit Kapitan Andreevo. [9] Autostrada e Sofjes një rrugë e rëndësishme në veri të Sofjes, u përurua në 2015.

Autostrada[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

autostradë nga rrugë planifikuar Ne sherbim % Ne ndertim e siper i butë Përfundimi i vlerësuar
Trakia sofia Pazardzhik, Plovdiv, Stara Zagora, Sliven, Yambol Burgas 360   km 360   km 100% Përfunduar [8]
Hemus sofia Botevgrad, Pleven, Lovech, Veliko Tarnovo, Targovishte, Shumen Varna 418   km 175   km 41.9% 32   km [10]
Struma sofia Pernik, Dupnitsa, Blagoevgrad, Sandanski Kulata 172   km 135,8   km 78,95% 10.6   km [11]
Maritsa Chirpan, Haskovo / Dimitrovgrad Kapitan Andreevo 117   km 117   km 100% Përfunduar [12]
Cherno Varna Nesebar Burgas 103   km 10   km 9.71%
Evropë Sofje, Slivnitsa Kalotina 65   km [13] 16.5 km 25,19% 31.5 km [14]
Veliko Tarnovo-Ruse [15] [nb 1] Veliko Tarnovo Byala Ruse, Ura e Danubit 118   km
Total 1,365   km 807,2   km 59,44% 67.7   km
autostradë e shpejtë nga rrugë planifikuar Ne sherbim % Ne ndertim e siper i butë Përfundimi i vlerësuar
Botevgrad-Vidin Botevgrad, Mezdra, Vratsa, Montana Vidin, Ura e Evropës së Re 185   km 18.5   km [16] [17] 10%
Shumen-Ruse Shumen, Razgrad Ruse, Ura e Danubit ; 110   km

Punimet e ndërtimit në seksionin 31.5 km nga Botevgradi deri në Mezdra dhe 12.5km   bypass-i Mezdra pritet të fillojë në 2013-ën. Gjithashtu në vitin 2012, u prezantuan punime projektimi në seksionin midis Mezdra dhe Vidin .

Projekte të tjera në autostradë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2012, qeveria bullgare njoftoi bisedimet me Katarin për të ndërtuar një autostradë Jug-Veri si PPP nga Svilengrad, në kufirin turk / Grek, për në Rusë, në kufirin Rumun . Rruga është pjesë e Korridorit Pan-Evropian IX . Në Tetor 2012, u shpall një tender për një studim fizibiliteti. [18]

Qasja në rrjetet autostradë të vendeve fqinje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Autostrada e Struma lidhet pranë Kulatës me autostradën Greke A25 ( Serres - Lagkadas - Egnatia Odos ). Rruga është pjesë e Korridorit Pan-Evropian IV .

Gjithashtu një kryqëzim në autostradën Maritsa është ndërtuar afër Svilengrad, për t'u lidhur me autostradën e ardhshme A21 në Greqi.

Rumani[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Botevgrad - Vidin, Veliko Tarnovo - Autostrada Ruse dhe Shumen –Ruse, të gjitha degëzimet nga autostrada Hemus janë planifikuar të lidhen me Rumaninë. Kryeministri rumun Victor Ponta bëri një deklaratë pas përurimit të Urës së Evropës së Re se Rumania planifikon të ndërtojë një autostradë midis Craiova dhe Calafat . [19]

Gjithashtu autostrada Cherno More është planifikuar të lidhet me autostradën e ardhshme Rumune A4 në Konstanţa.

Turqi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Autostrada Maritsa (A4) lidhet afër Kapitan Andreevo me autostradën turke O-3, që shkon në Stamboll .

Serbia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një seksionin 31.5km të autostradës Kalotina nga Sofja në Kalotina u prezantua në vitin 2012 dhe pritet të lidhet me autostradën e ardhshme serbe A4 për në Nish . Rruga është pjesë e Korridorit Pan-Evropian X.

Maqedonia e Veriut[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dupnitsa - Autostrada e Kyustendil që degëzohet nga autostrada Struma është planifikuar të lidhet me Maqedoninë e Veriut.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Bulgaria Ups Hwy Speed Limit to 140 km/h". novinite.com (në bullgarisht). 26 qershor 2012.
 2. ^ "Amendments in the Roads Act". State Gazette (në bullgarisht) (47). 26 qershor 2012. Marrë më 6 janar 2013.
 3. ^ "The World Bank Will Consult Road Infrastructure Agency for the Introduction of a Toll System at the Use of the National Roads" (në bullgarisht). RIA. Arkivuar nga origjinali më 17 shkurt 2015. Marrë më 17 shkurt 2015.
 4. ^ "Bulgaria launches 102 mln euro electronic toll collection system tender" (në bullgarisht). SEE News. 6 prill 2016. Arkivuar nga origjinali më 18 prill 2016.
 5. ^ "The Work on the Construction of the Toll System Starts". www.api,bg (në bullgarisht). Arkivuar nga origjinali më 7 prill 2019. Marrë më 5 shkurt 2018.
 6. ^ "Магистрална равносметка" (në bullgarisht). Tema Daily. 6 prill 2013. Arkivuar nga origjinali më 9 korrik 2013. Marrë më 19 maj 2020.
 7. ^ Maria Andonova (27 qershor 2008). "Защо няма магистрали" [Why are there no motorways] (në bullgarisht). вестник "Капитал"/www.capital.bg. Marrë më 5 gusht 2015.
 8. ^ a b "Bulgaria Opens Monday Its First Completed HWY Trakiya". novinite.com (në bullgarisht). 15 korrik 2013.
 9. ^ "След 36 години АМ "Марица" най-после е готова!". plovdiv24.bg (në bullgarisht). Marrë më 29 tetor 2015.
 10. ^ "Започна изграждането на нов участък от АМ "Хемус" - от п.в. "Буховци" до п. в. "Белокопитово"" (në bullgarisht). API. Arkivuar nga origjinali më 16 gusht 2018. Marrë më 16 gusht 2018.
 11. ^ "Най-скъпият и дълъг тунел: 2 км за 250 млн. лв" (në bullgarisht). capital.bg. Marrë më 31 dhjetor 2015.
 12. ^ "Construction of Maritsa Motorway Completed" (në anglisht). Bulgarian News Agency. 29 tetor 2015. Arkivuar nga origjinali më 30 tetor 2015. Marrë më 19 maj 2020.
 13. ^ "Пореден краен срок: Магистралата София-Ниш готова до края на 2016 година". mediapool.bg (në bullgarisht).
 14. ^ "Bulgaria launches two tenders for upgrade of 31.5 km of main road" (në bullgarisht). SEE News. Marrë më 19 shtator 2017.
 15. ^ "Bulgaria Plans Construction of Ruse-Veliko Tarnovo Motorway" (në bullgarisht). novinite.com. 13 shkurt 2015.
 16. ^ "The long-awaited day for Danube Bridge Vidin Calafat, 14.06.2013" (në bullgarisht). Arkivuar nga origjinali më 2013-10-18.
 17. ^ "Над 46,5 млн. лв. са инвестирани в изграждането на обходния път на Монтана" (në bullgarisht). RIA. 29 dhjetor 2015. Arkivuar nga origjinali më 4 gusht 2020. Marrë më 19 maj 2020.
 18. ^ "Tender for feasibility study of Ruse-Svilengrad was announced". stroitelstvo.info (në bullgarisht). 22 tetor 2012. Arkivuar nga origjinali më 18 shkurt 2013. Marrë më 3 janar 2013.
 19. ^ "Premier Ponta: Motorway connection envisaged between Craiova and Calafat". agerpres.ro (në bullgarisht). 14 qershor 2013. Arkivuar nga origjinali më 17 korrik 2013. Marrë më 19 maj 2020.


Gabim referencash: Etiketat <ref> ekzistojnë për një grup të quajtur "nb", por nuk u gjet etiketa korresponduese <references group="nb"/>