Aya Nakamura

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Aya Nakamura
Nakamura në 2019
U lind në
Aya Danioko

(1995-05-10) 10 maj 1995 (29 vjeç)
KombësiaFranceze / Maliane
ProfesioniKëngëtare
Vite aktiviteti2015–tani
Karierra Muzikore
OrigjinaParis, Francë
Zhanret
Instrumenti
Labeli

Aya Danioko (lindur më 10 maj 1995), e njohur me emrin e saj skenik Aya Nakamura, është një këngëtare franceze pop. Ajo lindi në Bamako, Mali dhe emigroi në Francë me familjen e saj, duke u rritur në Aulnay-sous-Bois . [1] Duke ardhur nga një familje griotësh, ajo është më e madhja nga pesë vëllezërit e motrat. Ajo studioi modë në La Courneuve . Më vonë ajo u fut në muzikë me emrin skenik Aya Nakamura, sipas personazhit Hiro Nakamura të serialit dramatik fantastiko-shkencor NBC Heroes . [2]

Nakamura publikoi muzikën e saj në internet, duke fituar ndjekës me "Karma" dhe "J'ai mal". Dembo Camara, një mik prej kohësh, u bë producent dhe menaxher i saj. Veçanërisht, kënga e saj "Brisé", mori vëmendje në YouTube, dhe një dyshe me reperen Fababy " Love d'un voyou " rezultuan në hyrjen e saj në toplistat franceze për herë të parë. Ajo publikoi albumin e saj debutues Journal intime në 2017, e ndjekur një vit më vonë nga vazhdimi i tij Nakamura, i cili u certifikua Diamond në Francë. Ai krijoi këngët hit " Djadja " dhe " Copines " dhe nisi karrierën ndërkombëtare të këngëtares.


Gjatë gjithë karrierës së saj, Nakamura ka kapur pesë këngë numër një dhe një album numër një në Francë. Ajo u nderua me një çmim Victoires de la Musique për albumin e saj 2020 Aya, dhe gjithashtu fitoi një çmim NRJ Music dhe mori nominime të shumta për MTV Europe Music Award për Aktin më të Mirë Francez .

  1. ^ Oyiri, Christelle (13 nëntor 2018). "Aya Nakamura is flipping France's rigid rules, beautifully". The Fader. Marrë më 24 janar 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Amrani, Iman (23 janar 2019). "Aya Nakamura: Afropop's reluctant face of empowerment". The Guardian. Marrë më 23 janar 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)