Jump to content

Bal Thackeray

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Balasaheb Thackeray
Bal Thackeray në edicionin e 70të të Çmimeve Master Dinanath Mangeshkar
Thackeray në 2012
Pramukh i Shiv Senës
Në detyrë
19 Qershor 1966 – 17 Nëntor 2012
Paraprirë ngaPozicioni u krijua
Pasuar ngaUddhav Thackeray
Të dhëna vetjake
U lind më
Bal Keshav Thackeray

(1926-01-23)23 janar 1926
Poona, Presidenca e Bombeit, Raxhi Britanik
Vdiq më17 nëntor 2012(2012-11-17) (86 vjeç)
Mumbai, Maharashtra, India
NënshtetësiaIndian
Partia politikeShiv Sena
Bashkëshortja/et
Sarla Vaidya[a]
(m. 1948; her death 1995)
[1]
Fëmijët3, përfshirë Uddhav Thackeray

Bal Keshav Thackeray ( 23 janar 1926 – 17 nëntor 2012) i njohur gjithashtu si Balasaheb Thackeray, ishte një politikan indian që themeloi Shiv Senën, një parti nacionaliste e krahut të djathtë pro Marathi dhe Hindu, aktive kryesisht në shtetin e Maharashtrës . [2]

Thackeray filloi karrierën e tij profesionale si kartonist me të përditshmen në gjuhën angleze, The Free Press JournalBombei, por ai u largua nga gazeta në vitin 1960 për të krijuar të përjavshmen e tij politike, Marmik . [3] Filozofia e tij politike u formësua kryesisht nga babai i tij Keshav Sitaram Thackeray, një figurë udhëheqëse në lëvizjen Samyukta Maharashtra (Maharashtra e Bashkuar), e cila mbrojti krijimin e një shteti të veçantë mbi baza gjuhësore për folësit marathi. Nëpërmjet gazetës Marmik, Bal Thackeray bëri fushatë kundër ndikimit në rritje të jo-marathistëve në Mumbai. [3]

Ai kishte një ndikim të madh politik në shtet, veçanërisht në Mumbai . [4] Një raport hetimor nga vëzhgimi i të drejtave të njeriut, i dorëzuar qeverisë, zbuloi se Thackeray dhe Shefministri i Maharashtrës Manohar Joshi nxitën anëtarët e Shiv Senës të kryenin dhunë kundër muslimanëve gjatë trazirave të Bombeit 1992-1993. [5] [6]

Në fund të viteve 1960 dhe në fillim të viteve 1970, Thackeray ndërtoi Shiv Senën me ndihmën e Madhav Mehere-s,kryeavokat për sindikatat e Indisë, Babasaheb Purandare-s, historian për Qeverinë e Maharashtrës dhe Madhav Deshpande-s Kryekontabilist për Shiv Senën, këta tre individë në një masë të madhe ishin përgjegjës për suksesin e Shiv Senës dhe qëndrueshmërinë politike në Mumbai deri në vitin 2000 duke siguruar që ajo të rritej në një qendër të fuqisë ekonomike. [7] Thackeray ishte gjithashtu themeluesi i gazetës në gjuhën marathi Saamana . [8] Pas trazirave të viteve 1992–93, ai dhe partia e tij morën një qëndrim hindutva. Në vitin 1999, Thackeray-it iu ndalua të votonte dhe të konkurronte në çdo zgjedhje për gjashtë vjet me rekomandimin e Komisionit Zgjedhor për marrjen e kënaqësisë nga kërkimi i votave në emër të fesë. Thackeray u arrestua disa herë dhe kaloi një periudhë të shkurtër në burg, por ai kurrë nuk u përball me ndonjë pasojë të madhe ligjore. [9] Pas vdekjes së tij, atij iu bë një funeral shtetëror, në të cilin ishin të pranishëm shumë vajtues. [10] [11] Thackeray nuk mbajti asnjë pozicion zyrtar dhe ai kurrë nuk u zgjodh zyrtarisht si udhëheqës i partisë së tij. [4]


Gabim referencash: Etiketat <ref> ekzistojnë për një grup të quajtur "lower-alpha", por nuk u gjet etiketa korresponduese <references group="lower-alpha"/>

 1. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura purandare1362
 2. ^ Berger, Peter; Heidemann, Frank (3 qershor 2013). The Modern Anthropology of India: Ethnography, Themes and Theory. Routledge. fq. 179. ISBN 978-1134061112. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ a b "The legacy of Shiv Sena supremo Bal Thackeray, the tiger of Marathi resurgence". India Today (në anglisht). Marrë më 2023-06-20.
 4. ^ a b "Bal Thackeray's political career". BBC News (në anglishte britanike). Arkivuar nga origjinali më 8 gusht 2019. Marrë më 29 janar 2016.
 5. ^ Smita Narula (1999). Broken People: Caste Violence Against India's "untouchables". Human Rights Watch. ISBN 1564322289. The reports findings were presented to the government of Maharashtra on February 16, 1998, more than five years after the riots took place. The report determined that the riots were the result of a deliberate and systematic effort to incite violence against Muslims and singled out Shiv Sena leader Bal Thackeray and Chief Minister Manohar Joshi as responsible. The Shiv Sena-BJP government, however, refused to adopt the commission's recommendations and instead labeled the report anti-Hindu. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "The Shiv Sena indicted". Frontlineonnet.com. Arkivuar nga origjinali më 28 mars 2013. Marrë më 14 qershor 2013. The Sena-Bharatiya Janata Party Government in Maharashtra has rejected the core of the report, which was presented before the two Houses of the legislature on August 6 along with a memorandum of action to be taken thereon. The Action Taken Report (ATR), seeks to establish that the report is one-sided. Going further, Chief Minister Manohar Joshi termed the report "anti-Hindu, pro-Muslim and biased." {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Kaminsky, Arnold P.; Long, Roger D. (2011). India Today: An Encyclopedia of Life in the Republic (bot. illustrated). ABC-CLIO. fq. 693–4. ISBN 978-0-313-37462-3. Arkivuar nga origjinali më 5 shkurt 2016. Marrë më 20 qershor 2015. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "India". WAN-IFRA. Arkivuar nga origjinali më 10 prill 2015. Marrë më 30 shtator 2012. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "The Firebrand Who Renamed Bombay: Bal Thackeray (1926–2012)". 17 November 2012 Time World. 17 nëntor 2012. Arkivuar nga origjinali më 23 nëntor 2013. Marrë më 14 qershor 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Bal Thackeray's funeral procession on way to Shivaji Park; lakhs of supporters follow". NDTV.com. Marrë më 2023-05-05. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Hundreds of Thousands Mourn Indian Politician Thackeray". The New York Times. 18 nëntor 2012. Arkivuar nga origjinali më 13 nëntor 2017. Marrë më 8 shkurt 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)