Jump to content

Shiv Sena

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Logo e Shiv Senës

Shiv Sena ( IAST : Śhiva Sēnā ) ( lit. 'Ushtria e Shivaxhit') është një parti politike rajonaliste e krahut të djathtë marathi dhe ultranacionaliste hinduIndi, e themeluar në vitin 1966 nga Bal Thackeray . [1] Simboli zgjedhor i Shiv Senës është Harku dhe Shigjeta. Ai përdor ngjyrën e shafranit në flamurin e tij dhe një imazh të një tigri që vrumbullon. [2]

Fillimisht jopolitike, organizata u patronizua nga shefministri i atëhershëm i Maharashtrës, Vasantrao Naik, i cili e përdori atë për të frenuar sindikatat dhe për të mbajtur trysninë mbi Kongresin . [3] [4] [5] Organizata në të njëjtën kohë zhvilloi një lëvizje vendase pro-Marathi në Mumbai, në të cilin ajo agjitonte për trajtim preferencial për popullin marathi ndaj migrantëve nga pjesë të tjera të Indisë. [6] Ajo drejtoi një lëvizje të fortë kundër indianëve të jugut që jetonin në Bombei, duke pretenduar se ata nuk respektonin popullin Marathi dhe kulturën e tyre.

Megjithëse baza kryesore e Shiv Senës mbeti gjithmonë në Maharashtra, ajo u përpoq të zgjerohej në një bazë mbarë-indiane. Në vitet 1970, ajo kaloi gradualisht nga mbrojtja e një ideologjie pro-marathi në mbështetjen e një axhende më të gjerë nacionaliste hindu, [7] dhe u rreshtua me Partinë Bharatiya Janata (BJP). Shiv Sena mori pjesë në zgjedhjet komunale në Mumbai ( BMC ) gjatë gjithë qënies së saj. Në 1989, ajo hyri në një aleancë me BJP për zgjedhjet nl Lok Sabha, si dhe zgjedhjet e Asamblesë Legjislative të Maharashtrës . Aleanca në këtë të fundit u prish përkohësisht në zgjedhjet e vitit 2014, megjithëse u riformua shpejt. Shiv Sena ishte një partner koalicioni në Aleancën Demokratike Kombëtare (NDA) të udhëhequr nga BJP nga 1998 deri në 2019, duke përfshirë Qeverinë Vaxhpaji nga 1998 deri në 2004 dhe Qeverinë Narendra Modi nga 2014 në 2019.

Nën liderin Uddhav Thackeray, Shiva Sena formoi një aleancë me ish-rivalët e saj, Kongresin Kombëtar Indian dhe Partinë e Kongresit Nacionalist, duke sinjalizuar një largim të papritur nga qëndrimi i saj tradicional pro Hindutvës . [8] [9] [10]

Partia ka pasur një kontroll të fuqishëm mbi industrinë e filmit Hindi . [11] Ajo është përshkruar si një parti " ekstremiste ", [12] [13] " shoviniste " , [14] [15] ose " fashiste ". [16] [17] Shiv Sena dyshohet se ka qenë e përfshirë në dhunën komunale të vitit 1970 në Bhiwandi, në trazirat e Bhiwandi të vitit 1984 dhe në dhunën në trazirat e Bombeit 1992-1993 . [18] [19]

Partia e merr forcën e saj nga mbështetja e komuniteteve Maratha dhe Kunbi të Maharashtrës, të cilat Shiv Sena i tërhoqi nga Kongresi Kombëtar Indian . [20]

 1. ^ Berger, Peter; Heidemann, Frank (3 qershor 2013). The Modern Anthropology of India: Ethnography, Themes and Theory. Routledge. fq. 179. ISBN 978-1-134-06111-2. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Pradeep Kaushal (28 shtator 2015). "Shiv Sena finds Jharkhand Mukti Morcha has first right to symbol". indianexpress.com. New Delhi: The Indian Express. Marrë më 28 prill 2020. Shivsena's bow-and-arrow symbol is the same as that of the Jharkhand Mukti Morcha. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Bal Thackeray". revolutionarydemocracy.org. 2012-11-19. Marrë më 2023-06-30. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Patel, Sujata; Thorner, Alice (1995). Bombay: Metaphor for Modern India. Oxford India paperbacks. Oxford University Press. fq. 272. ISBN 978-0-19-563688-8. The then chief minister of Maharashtra, Vasantrao Naik, deliberately encouraged this newly formed political grouping— despite its narrow concern with Maharashtra for Maharashtrians - to break the stranglehold of the Left unions {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Srivastava, A. (2022). Sensex Of Regional Parties: Bestseller Book by Aaku Srivastava: Sensex Of Regional Parties. Prabhat Prakashan. fq. 80. ISBN 978-93-5521-236-8. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Why does Shinde rebellion hit so hard? A look at Shiv Sena's history". 28 qershor 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Know Your Party: Shiv Sena". Rediff.com. Marrë më 2006-07-22. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Shinde to Uddhav: Have you become secular now?". The Indian Express (në anglisht). 2022-09-22. Marrë më 2023-02-20.
 9. ^ Banerjee, Shoumojit (10 prill 2022). "Shiv Sena has turned pseudo-secular, says Devendra Fadnavis". The Hindu. Marrë më 2023-02-20. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "शिवसेना आधीपेक्षा मावळ झाली आहे का?". BBC Marathi. Marrë më 2023-02-20. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
 11. ^ Dean, Nelson. "Author Rohinton Mistry slams Mumbai University after book ban". telegraph.co.uk. Arkivuar nga origjinali më 11 janar 2022. Marrë më 27 gusht 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Ahmed, Z.S.; Balasubramanian, R. (2010). Extremism in Pakistan and India: The Case of the Jamaat-e-Islami and Shiv Sena. Colombo: Regional Centre for Strategic Studies (RCSS). {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ Mehta, Ved (1994). Rajiv Gandhi and Rama's Kingdom. New Haven, Connecticut: Yale University Press. fq. 157. ISBN 9780300060386. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ Bagchi, Amiya (2002). Capital and Labour Redefined:India and the Third World. London: Anthem Press. fq. 344. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ Kaminsky, Arnold (2011). India Today: An Encyclopedia of Life in the Republic. Santa Barbara, California: ABC-CLIO. fq. 628. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ Chandavarkar, Rajnayaran (3 shtator 2009). History, Culture and the Indian City (bot. 1st). Cambridge University Press. fq. 29. ISBN 978-0-521-76871-9. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ Jeff Haynes (7 prill 2011). Religion, Politics and International Relations. Taylor & Francis. fq. 150. ISBN 978-1-136-73753-4. Marrë më 18 nëntor 2012. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ Human Rights Watch World Report 1999. Human Rights Watch. 1998. fq. 186. ISBN 978-1-56432-190-9. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ Brown, Cynthia (1995). Playing the "communal Card": Communal Violence and Human Rights. Human Rights Watch. fq. 27. ISBN 978-1-56432-152-7. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ Kanta Murali (2017). Caste, Class, and Capital: The Social and Political Origins of Economic Policy in India. Cambridge University Press. fq. 236–237. ISBN 978-1-107-15450-6. Shiv Sena's strength primarily came from Maratha support, which it drew away from the Congress {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)