Gjuha marathi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Marathi
Shqiptimi/məˈɾaːʈʰiː/
RajoniMaharashtra
Folës amtare
83 million (2011)[1]
Folës të dytë: 120 million[1]
Familje gjuhësore
Format e hershme
Dialektet
Statusi zyrtar
Gjuhë zyrtare në
India India
Rregulluar ngaMinistria e Gjuhës Marati dhe të tjera
Kodet gjuhësore
ISO 639-1mr
ISO 639-2mar
ISO 639-3Either:
mar – Marati moderne
omr – Marati e vjetër
omr Old Marathi
Glottologmara1378  Modern Marathi
oldm1244  Old Marathi
Linguasphere59-AAF-o
  Rajonet ku Marati është gjuha e shumicës ose shumicës relative
  Rajonet ku Marati është gjuha e një pakice të konsiderueshme
Harta e gjuhës Marati në Indi (sipas distriktit). Hijet e errëta implikojnë një përqindje më të lartë të folësve amtarë të Maratit në çdo distrikt.

Marati ( [6] Devanagari : मराठी,) është një gjuhë indo-ariane e folur kryesisht nga njerëzit marathi në shtetin indian të Maharashtra . Është gjuha zyrtare e Maharashtrës dhe një gjuhë zyrtare shtesë në shtetin Goa . Është një nga 22 gjuhët e planifikuara të Indisë, me 83 milionë folës që nga viti 2011. Maratishtja renditet e 13-ta në listën e gjuhëve për numrin e folësve amtare në botë . Maratishtja ka numrin e tretë më të madh të folësve vendas në Indi, pas Hindit dhe Bengalit . [7] Gjuha ka disa nga letërsitë më të vjetra të të gjitha gjuhëve moderne indiane. [8] Dialektet kryesore të Maratishtes janë Maratishtja standarde dhe dialekti Varhadi . [9]

Marati dallon format gjithëpërfshirëse dhe ekskluzive të përemrit vetor 'ne' dhe zotëron një sistem gjinor trekahësh, që karakterizon asnjanësin përveç mashkullores dhe femërores. Në fonologjinë e saj, ajo bën dallimin midis apiko-alveolareve me jofërkueset alveo- ose hojzo-qiellzore dhe alveolaret me anësoret retroflekse ( [l] dhe [ɭ] (Shkronja marathi dhe ). [10]

Gazetat e njohura në gjuhën marati në një stendë gazetash në Mumbai, 2006
 1. ^ a b Stampa:Ethnologue22
  Stampa:Ethnologue22
 2. ^ "Know Your City: The Modi script, using which Maratha empire would conduct business". 5 shkurt 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "'Other' Modi wave: How 700-year Marathi script is making a comeback | Mumbai News - Times of India". The Times of India. 7 korrik 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "The Goa, Daman and Diu Official Language Act, 1987" (PDF). indiacode.nic.in. Marrë më 12 nëntor 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura goa
 6. ^ Laurie Bauer, 2007, The Linguistics Student's Handbook, Edinburgh
 7. ^ "Abstract of Language Strength in India: 2011 Census" (PDF). Censusindia.gov.in. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "arts, South Asian".
 9. ^ Dhoṅgaḍe, Rameśa; Wali, Kashi (2009). "Marathi". London Oriental and African Language Library. John Benjamins Publishing Company. 13: 101, 139. ISBN 9789027238139. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ Dhongde & Wali 2009.