Balena me sqep

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Balena me sqep
Vargu kohor: Miocene–Recent
Baird's beaked whale (Berardius bairdii)
Klasifikimi shkencor e
Mbretëria: Animalia
Filumi: Chordata
Klasa: Mammalia
Infrarendi: Cetacea
Parvorendi: Odontoceti
(pa klasifikuar): Physeterida
Mbifamilja: Ziphioidea
Familja: Ziphiidae
Gray, 1850
Lloji i gjinisë
Ziphius
Cuvier, 1823
Gjinitë

shiko tekstin

Sinonimet
  • Hyperoodontidae Gray, 1850

Balenat me sqep janë anëtarë të familjes Ziphiidae, e cila përbëhet nga 22 specie. Këto balena me dhëmbë janë të veçuara për sqepin e tyre të zgjatur. Në mesin e kafshëve ajërmarrësi, balenat me sqep janë disa nga zhytësit më ekstrem: Balena me sqep e Kuvierit rregullisht zhytet për një orë në thellësi mbi 1,000 m, dhe rekordi më i gjatë dhe më i thellë i regjistruar i zhytjes është 137.5 minuta dhe 2,992 m (9,816 ft) m. Kjo është zhytja më e madhe në thellësi e njohur për një gjitar. [1][2]

Taksonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Arnoux's beaked whale

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Tyack, Peter L.; Johnson, Mark; Soto, Natacha Aguilar; Sturlese, Albert; Madsen, Peter T. (2006). "Extreme diving of beaked whales". Journal of Experimental Biology. 209 (21): 4238–4253. doi:10.1242/jeb.02505. PMID 17050839. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 9 mars 2014. Marrë më 1 janar 2014. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Schorr, Gregory S.; Falcone, Erin A.; Moretti, David J.; Andrews, Russel D. (2014). "First Long-Term Behavioral Records from Cuvier's Beaked Whales (Ziphius cavirostris) Reveal Record-Breaking Dives". PLOS ONE. 9: e92633. doi:10.1371/journal.pone.0092633. PMID 24670984. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: DOI i lirë i pashënjuar (lidhja)
  3. ^ Dalebout, Merel L. (2014). "Resurrection of Mesoplodon hotaula Deraniyagala 1963: A new species of beaked whale in the tropical Indo-Pacific". Marine Mammal Science (në anglisht). 30: 1081–1108. doi:10.1111/mms.12113. Marrë më 5 shkurt 2014.