Balena me sqep e Kuvierit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Balena me sqep e Kuvierit
Vargu kohor: Plioceni-tani[1]
Size compared to an average human
Statusi i ruajtjes
CITES Appendix II (CITES)[2]
Klasifikimi shkencor e
Mbretëria: Animalia
Filumi: Chordata
Klasa: Mammalia
Infrarendi: Cetacea
Gjinia: Ziphius
Cuvier, 1823 [3]
Lloji:
Z. cavirostris
Emri binomial
Ziphius cavirostris
Cuvier, 1823 [3]
Range of Cuvier's beaked whale
Sinonimet
Genus synonymy
 • Aliama Gray, 1864
 • Epiodon Burmeister, 1867
 • Epiodon Rafinesque, 1814
 • Hyperodon Cope, 1865
 • Hyperondon Hall & Kelson, 1959
 • Hypodon Haldeman, 1841
 • Petrorhynchus Gray, 1875
 • Xiphius Agassiz, 1846
 • Ziphiorhynchus Burmeister, 1865
 • Ziphiorrhynchus Burmeister, 1865
 • Zyphius Moreno, 1895

Balena me sqep e Kuvierit (Ziphius cavirostris) është anëtari i vetëm i gjinisë Ziphius dhe e përhapura ndër balenat me sqep.[4] Edhe pse është pelagjik, preferon ujrat më të thella se 1,000 m dhe shmang anijet, është ende një nga balenat me sqep më të vrojtuara.[5]

Emri i llojit vjen nga greqishtja xiphos "shpatë" dhe latinishtja cavus "gropë" dhe rostrum "sqep", që nënkupton gropëzimet në kokë pranë vrimës së ajrit.[6]

Përhapja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Balenat me sqep të Kuvierit janë ndër balenat me sqep më kozmopolite sa i puerket përhapjes.

Në Shqipëri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Prania e balenës me sqep të Kuvierit u konfirmua vetëm një herë në ujrat shqiptare në vitin 1976 kur u kap në rrjetat e peshkimit pranë Durrësit.[7]

Shiko dhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Ziphius cavirostris Cuvier 1824 (Cuvier's beaked whale)". PBDB. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Appendices | CITES". cites.org. Marrë më 2022-01-14. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ a b Stampa:Cite WoRMS
 4. ^ Grzimek, Bernhard (2003). Hutchins, Michael; Kleiman, Devra G.; Geist, Valerius; etj. (red.). Grzimek's Animal Life Encyclopedia, Vol 15, Mammals IV (bot. 2nd). Farmington Hills, MI: Gale Group. ISBN 0-7876-5362-4. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Cuvier's Beaked Whale (Ziphius cavirostris)". NOAA. dhjetor 2012. Arkivuar nga origjinali më 13 mars 2013. Marrë më 9 korrik 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Cuvier's Beaked Whales, Ziphius cavirostris". MarineBio Conservation Society. 2013. Arkivuar nga origjinali më 18 gusht 2013. Marrë më 9 korrik 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Plan Veprimi për Mbrojtjen e Cetaceve në Ujrat Shqiptare Arkivuar 10 dhjetor 2014 tek Wayback Machine – Ministria e Mjedisit, Pyjeve dhe Administrimit të Ujërave