Bardhyl Osmani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Bardhyl Bejtulla Osmani Kom. Delta i lindur me 16.06.1972–14.05.2001. Z.O.P.Brigada[1] - Bardhyli ishte luftëtarë i ditëve të para të themelimit të UÇPMB-së.

Mori pjesë në luftën e UÇK-së në Pashtrik si snajperist në luftën e UÇPMB-së shërbeu në Brigadën 113 Ibrahim Fejzullahu ku e udhëhoqi në pikën e Shoshajës në kompaninë e III-të në kuadër të batalionit të II-të të Brigadës 113 Ibrahim Fejzullahu mori pjesë në shumë beteja si në Shoshajë, Bukoc dhe Rahovicë[2].

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Komandant Delta113 113
  2. ^ https://www.shhlp.com/historiku-i-deshmoreve/+Komandant+Delta113[lidhje e vdekur][lidhje e vdekur] Lista e deshmoreve UÇK- UÇPMB