Bashkimi i Madh

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Harta e Mbretërisë së Rumanisë midis 1918 dhe 1940 (Rumania e Madhe) dhe rajonet e saj historike

Në historiografinë rumune, Bashkimi i Madh (rumanisht: Marea Unire) ose Bashkimi i Madh i 1918 (Marea Unire din 1918) ishte seria e bashkimeve politike që Mbretëria e Rumanisë pati me disa nga të ashtuquajturat rajone historike rumune, duke filluar me Besarabinë27 mars 1918, duke vazhduar me Bukovinën28 nëntor 1918 dhe duke përfunduar me Transilvaninë (në kuptimin e gjerë të saj) më 1 dhjetor 1918 me shpalljen e bashkimit të këtij rajoni me Rumaninë gjatë një asambleje në qytetin Alba Iulia. Rumunët konsiderojnë gjithashtu disa ngjarje të tjera si parathënie të Bashkimit të Madh, si bashkimi i Moldavisë dhe Vllahisë (i njohur gjithashtu si Bashkimi i Vogël, Mica Unire) në vitin 1859 ose pavarësia e vendit dhe aneksimi i Dobrujës Veriore më 1878, dhe gjithashtu pushtimi i Transilvanisë dhe Moldavisë nga Princi i Vllahisë, Michael Brave, më 1600.[1][2][3]

Sot, Bashkimi i Madh ka një kuptim të rëndësishëm në Rumani, dhe përkujtohet në Ditën e Bashkimit të Madh, ditën kombëtare të vendit, çdo 1 dhjetor.[4] Njëqindvjetori i Bashkimit të Madh më 1 dhjetor 2018 u festua gjerësisht në Rumani, me parada ushtarake në qytete si Alba Iulia apo Bukureshti në të cilat shumë njerëz (deri në 550,000, 100,000 prej tyre vetëm në Alba Iulia), duke përfshirë Presidentin e Rumanisë Klaus Iohannis, morrën pjesë.[5] Ajo u festua edhe në Moldavi, ku më shumë se 100 lokalitete dhe 3 rrethe deklaruan bashkimin me Rumaninë.[6][7]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Zub, Alexandru (2017). "Basarabia: preludii la Marea Unire" (PDF). Revista de Istorie a Moldovei (në rumanisht). 112 (4): 5–10.
  2. ^ Andreescu, Mihail M. (2018). "Drumul către Marea Unire din 1 decembrie 1918". Studii și comunicări/DIS (në rumanisht) (11): 57–65.
  3. ^ Sigmirean, Ioan (2018). "Marea Unire din anul 1918 – O minune istorică". Arhiva Someșană (në rumanisht). 16: 11–20.
  4. ^ Petcu, Adina (30 nëntor 2019). "Ziua Marii Uniri. 1 decembrie, Ziua Națională a României. Semnificație, istoric și programul evenimentelor". Mediafax (në rumanisht).
  5. ^ "1 Decembrie 2018, Ziua Națională. Paradă la București și Alba Iulia - principalele momente, în imagini". Digi24 (në rumanisht). 1 dhjetor 2018.
  6. ^ "Peste 100 de primari din R. Moldova ce au semnat declarații de unire cu România se întrunesc la Iași". HotNews (në rumanisht). 10 mars 2018.
  7. ^ Avram, Marian (7 mars 2018). "Peste 100 de localități din Republica Moldova au semnat declarația simbolică de unire cu România". Mediafax (në rumanisht).

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]