Jump to content

Bassas da India

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Bassas da India
Flag of Bassas da India
Flamuri
Parimi: Liberté, égalité, fraternité
Himni: "La Marseillaise"
Qeveria
Të dhëna të tjera

 

Bassas da India ( shqiptimi frëngjisht: [basa da ɛ̃dja] ; Malagazisht: Nosy Bedimaky ) është një atol francez i pabanuar, afërsisht rrethor, që është pjesë e Tokave Franceze Jugore dhe Antarktike . I vendosur në kanalin jugor të Mozambikut, rreth gjysmës së rrugës midis Mozambikut dhe Madagaskarit (rreth 385 km më në lindje) dhe rreth 110 km në veriperëndim të ishullit Europa, buza e atolit është mesatarisht rreth 100 metra në gjerësi dhe përfshin një lagunë të cekët me thellësi jo më të madhe se 15 metra . Në përgjithësi, atoli është rreth 10 km në diametër, duke u ngritur në mënyrë të pjerrët nga shtrati i detit 3000 metra më poshtë; për të rrethuar një zonë (përfshirë lagunën) prej 80 km katrorë. Zona e saj ekskluzive ekonomike (ZEE), 123,700 km katrorë në sipërfaqe, është e vazhdueshme me atë të ishullit Europa.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bassas da India u regjistrua për herë të parë nga eksploruesit portugezë në fillim të shekullit të XVI si " Baixo da Judia ". Judia (" Hebrenjtë ", për prejardhjen e pronarit të saj Fernão de Loronha ) ishte anija portugeze që zbuloi atolin duke rastisur në të në 1506. [1] Emri mori trajtën " Bassas da India " për shkak të gabimeve të transkriptimit nga hartografët. Anija Santiago u thye në breg në 1585.

Ajo u rizbulua nga anija Europa në 1774, prej nga vjen emri "Shkëmbinjtë Evropa". [2] Anija Malay humbi më 27 korrik 1842 në shkëmbinjtë e Evropës. [3]

Në 1897, zona u bë një zotërim francez, më vonë u vendos nën administrimin e një komisioneri me banim në Réunion në 1968. Madagaskari u bë i pavarur në vitin 1960 dhe ka pretenduar sovranitetin mbi tokën që nga viti 1972.

Jeta e egër[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Prania e peshkaqenëve të Galapagosit u raportua në vitin 2003, e cila është e para në Kanalin e Mozambikut . [4]

Turizmi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ankorimi në Bassas da India kërkon një leje nga qeveria franceze. [5] Peshkimi pa një leje të tillë mund të rezultojë në dëbimin apo edhe konfiskimin e varkës. Disa çartera të paligjshëm turistikë që nisen nga Mozambiku ose Afrika e Jugut janë sekuestruar që nga viti 2013 nga Marina Franceze . [6] [7]

Galeri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stuckenberg, Brian R. (dhjetor 2000). "The location and identity of the Baixos da Judia : Portuguese historical cartography of the Mozambique Channel and its relevance to the wreck of the Santiago in 1585". Natal Museum Journal of Humanities. Pietermaritzburg, South Africa: Council of the Natal Museum. 12: 51–79. ISSN 1015-0935. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ de Horsey, Algernon F. R. (1878). The Africa Pilot, Part III : South and east coasts of Africa from the Cape of Good Hope to Cape Guardafui, including the islands in the Mozambique Channel (bot. 3rd). London: Hydrographic Office of Great Britain. fq. 410. OCLC 36761841. Bassas da India, sometimes named Europa rocks, was discovered by the ship Europa in 1774. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Osgood, Chas. S.; Batchelder, H. M. (1879). Historical Sketch of Salem, 1626–1879. Salem: Essex Institute. fq. 202. OCLC 248257682. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Hammerschlag, Neil; Fallows, Chris. "Galapagos sharks (Carcharhinus galapagensis) at the Bassas da India atoll: first record from the Mozambique Channel and significance can have a nursery area". South African Journal of Science. 101: 375–377. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Accès et mouillage dans les Eparses" [Access and mooring in the Scattered Islands]. TAAF : Terres australes et antarctiques françaises (në frëngjisht). Government of France. Marrë më 2020-02-03.
  6. ^ French Ministry of Defense. "FAZSOI : Opération combinée de contrôle des pêches dans le canal du Mozambique" (in fr). Press release. https://www.defense.gouv.fr/operations/prepositionnees/actualites/fazsoi-operation-combinee-de-controle-des-peches-dans-le-canal-du-mozambique. 
  7. ^ "Pêche non autorisée : le Floréal intercepte un bateau au large de Bassas da India" [Unauthorized fishing : the Floréal intercepts a boat off Bassas da India] (në frëngjisht). Imaz Press Réunion. 9 tetor 2014.