Berana

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Beran)
Shko te: navigacion, kërko
Beranë
Qytet
Stema_figura
Administrimi
Shteti Flamuri Mali i Zi

Beranë është qendra e njësis administrative me të njëjtin emër në Mal të Zi.

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Në enciklopedinë e tij, Sami Frashëri e përshkruan:[1]

Është një qytet qendër nënprefektureprefekturën e Pejës, të provincës së Kosovës, e cila gjendet afër kufirit lindor të Malit të Zi dhe 35 km në veriperëndim të Pejës, në buzë të lumit Lim. Është qytet i vogël dhe ka një xhami, një kazermë dhe një spital ushtarak.

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ Frashëri, Sami (2002). Shqipëria dhe shqiptarët: Materiali nxjerrë nga "Diksionieri historik e gjeografik" [Kamûs-ül Â'lâm]. Translated by Zyber Hasan Bakiu. Tiranë: Dajti 2000. p. 32. ISBN 9789992772027. 


Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Koordinatat: 42°50′37″V 19°52′22″L / 42.84361°V 19.87278°L / 42.84361; 19.87278