Besian Idrizaj

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Besian Idrizaj
Skeda:Besian Idrizaj.JPG
Të dhënat personale
Emri i plotëBesian Idrizaj
Data e lindjes12 Tetor 1987(1987-10-12)
Vendi i lindjesBaden bei Wien, Austri
Data e vdekjes15 Maj 2010 (22 vjeç)
Vendi i vdekjesLinz, Austri
Gjatësia1.89 m
PozicioniSulmues
Karriera në rini
1998–2003Admira Linz
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2003–2004Admira Linz0(0)
2003–2005LASK Linz35(4)
2005–2008Liverpool0(0)
2007Luton Town (huazim)7(1)
2007–2008Crystal Palace (huazim)7(0)
2008Wacker Innsbruck (huazim)2(0)
2009FC Eilenburg5(0)
2009–2010Swansea City3(0)
Gjithsej59(5)
Ekipi kombëtar
2007–2009Austria U2112(3)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Besian Idrizaj (12 tetor 1987 – 15 maj 2010) ishte një ish-futbollist profesionist austriak me origjinë shqiptare i cili luante si sulmues.[1]

Karriera me klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Idrizaj në vitin 2002 kaloi nga SK Admira Linz në LASK Linz. Në LASK ai bëri debutimin e tij si një 16-vjeçar në ekip dhe u zgjodh lojtari më i mirë nder të rinj i Austrisë në sezonit 2004/05. Në Under-17 Championship 2004 në Francë, ai u zbulua në ndeshjen kundër Anglisë nga ekspertet e Liverpool dhe në verën e vitit 2005 u angazhua nga klubi anglez me traditë. Në mars të vitit 2007, ai ishte huazuar deri në fund të sezonit për Luton Town në mënyrë për të fituar përvojë. Për sezonin 2007/08 u pasua nga një tjetër huamarrje, këtë herë në Crystal. Më 31 janar 2008 u huazua në FC Innsbruck. Në gusht 2009 ai nënshkruan një kontratë në Angli në Swansea City. Më parë, ai ishte mes të tjera, në bisedime me RB Leipzig. Besian Idrizaj ishte ekipit kombëtar të Austrisë për ekipet e të rinjve U17 - U19 dhe U21.

Statistikat e karrierës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Club Performance[2]
Club Season League National Cup League Cup Europe Others Total
App Goals App Goals App Goals App Goals App Goals App Goals
Swansea City 2009/10 1 0 0 0 1 0 0 0 0 0 2 0
Fußballclub Wacker Innsbruck 2007/08 2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2 0
Crystal Palace 2007/08 7 0 0 0 0 0 0 0 0 0 7 0
Liverpool 2007/08 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Luton Town 2006/07 7 1 0 0 0 0 0 0 0 0 7 1
Liverpool 2006/07 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
2005/06 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
LASK Linz 2005/06 7 0 0 0 - - 0 0 0 0 7 0
2004/05 27 3 1? 1? - - 0 0 0 0 28 4
2003/04 1 0 0 0 - - 0 0 0 0 1 0
Admira Linz 2003/04 0 0 0 0 - - 0 0 0 0 0 0
Total 52 4 1? 1? 0 0 0 0 0 0 53 5

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stuart James (14 maj 2020). "Besian Idrizaj, the footballer who never woke up" [Besian Idrizaj, futbollisti i cili nuk u zgjua më kurrë] (në anglisht). The Athletic. Marrë më 21 gusht 2020.
  2. ^ Stampa:Soccerbase