Jump to content

Besim Muzaqi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Besim Muzaqi (lindur më 5 dhjetor 1979) është një politikan nga Kosova. Ai ishte nënkryetar i Komunës së Vushtrrisë nga viti 2017 deri në vitin 2021 dhe është deputet i Kuvendit të Republikës së Kosovës që nga viti 2021. Muzaqi është anëtar i Lëvizjes Vetëvendosje.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Muzaqi ka lindur në Mitrovicë në atë që atëherë ishte Krahina Socialiste Autonome e KosovësRepublikën Socialiste Federative të Jugosllavisë . I rritur në Vushtrri, ai ka diplomuar në Universitetin e Prishtinës në Fakultetin e Farmacisë me magjistraturë . Më vonë ai mori një diplomë të dytë master në Inxhinieri dhe Teknologji Ushqimore (2014). Muzaqi ka shërbyer një mandat si kryetar i Shoqatës Farmaceutike të Kosovës. [1]

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Muzaqi iu bashkua Vetëvendosjes në vitin 2010 dhe ka shërbyer në kryesinë e partisë. [2] Ai ishte përfshirë në listën zgjedhore të partisë për kuvendin komunal të Vushtrrisë në zgjedhjet lokale të Kosovës të vitit 2013 dhe në listën e saj për Kuvendin e Kosovës në zgjedhjet parlamentare të vitit 2014, edhe pse nuk u zgjodh në asnjë rast. [3] [4]

Ai ishte kandidat i Vetëvendosjes për kryetar të Vushtrrisë në zgjedhjet lokale të Kosovës 2017 dhe doli i treti. Partia e tij mori pjesë në një koalicion qeveritar lokal pas zgjedhjeve dhe ai u emërua nënkryetar i bashkisë në dhjetor 2017. Ai kandidoi sërish për Kuvendin e Kosovës në zgjedhjet e Kuvendit të vitit 2019 dhe sërish nuk u zgjodh. [5]

Kuvendi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Muzaqit iu dha pozita e tridhjetë e dytë në listën e Vetëvendosjes në zgjedhjet për Kuvendin e vitit 2021, të cilat u mbajtën me përfaqësim proporcional me listë të hapur . Ai përfundoi në vendin e pesëdhjetë e gjashtë në mesin e kandidatëve të partisë dhe u zgjodh kur lista fitoi pesëdhjetë e tetë mandate. [6] Vetëvendosje fitoi një fitore të rëndësishme në zgjedhje dhe më pas u bë forca dominuese në një qeveri koalicioni ; Muzaqi shërben si mbështetës i administratës. Ai është anëtar i komisionit kuvendor për administratën publike, pushtetin lokal, mediat dhe zhvillimin rajonal. [7]

Gara zgjedhore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zgjedhjet lokale të Komunës së Vushtrrisë 2017
Kryetar i Komunës së Vushtrrisë [8]
Kandidati Partia Votat % Votat %
Xhafer Tahiri Lidhja Demokratike e Kosovës 7842 25.64 15,122 54,24
Ferit Idrizi Partia Demokratike e Kosovës 10,184 33.29 12758 45,76
Besim Muzaqi Lëvizja Vetëvendosje! 7679 25.10
Nasuf Aliu Aleanca Kosova e Re 2442 7.98
Lutfi Bilalli Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës 1591 5.20
Abdullah Vojvoda Nisma për Kosovën 852 2.79
Totali i votave të vlefshme 30.590 100 27,880 100

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Besim Muzaqi Arkivuar 11 nëntor 2022 tek Wayback Machine, Vetëvendosje!, accessed 20 January 2022.
  2. ^ Besim Muzaqi Arkivuar 11 nëntor 2022 tek Wayback Machine, Vetëvendosje!, accessed 20 January 2022.
  3. ^ Muzaqi appeared in the fourth position on the Vetëvendosje list for Vushtrri in the 2013 election, which was held under open list proportional representation. He received the ninth most votes of the party's candidates; the list won three seats and he was not returned. See ZGJEDHJET PËR KUVENDIN KOMUNAL 2013 – REZULTATET PËRFUNDIMTARE NGA QNR, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, p. 280.
  4. ^ In the 2014 assembly election, Muzaqi was given the fifty-eighth position on the Vetëvendosje list and placed fifty-first among the party's candidates. The list won sixteen seats; he was not returned. See ZGJEDHJET PËR KUVENDIN E KOSOVËS 2014 – REZULTATET PËRFUNDIMTARE NGA QNR, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, p. 7.
  5. ^ In 2019, Muzaqi was given the forty-ninth position on the party's list and finished in fifty-fourth place among party candidates. The list won twenty-nine seats. See p. ZGJEDHJET PËR KUVENDIN E KOSOVËS 2019 – REZULTATET PËRFUNDIMTARE, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, p. 25.
  6. ^ ZGJEDHJET PËR KUVENDIN E KOSOVËS 2021 – REZULTATET PËRFUNDIMTARE NGA QNR, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, p. 4.
  7. ^ Besim Muzaqi, Assembly of the Republic of Kosovo, accessed 20 January 2022.
  8. ^ ZGJEDHJET LOKALE 2017 – REZULTATET PËRFUNDIMTARE NGA QNR KONAČNI REZULTATI IZ CPR (First Round), Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, p. 28; ZGJEDHJET LOKALE 2017 – REZULTATET PËRFUNDIMTARE NGA QNR KONAČNI REZULTATI IZ CPR (Second Round), p. 18.